ALEKSANDRA KONIECZNA

Gazeta Wyborcza - CJG - - /TO JEST GRANE -

Uwielbiam i czytam już drugi raz powieść „Kobieta w 1000 stopni Celsjusza” króla islandzkiej literatury i autora sfilmowanej książki „101 Reykjavík” Hallgrimura Helgasona. To w gruncie rzeczy feministyczna książka napisana przez mężczyznę, co bardzo mi się podoba. Powstała na podstawie wspomnień wnuczki pierwszego prezydenta Islandii. To powieść o ekscentrycznej staruszce, która zamyka się w garażu z laptopem, zaawansowanym rakiem płuc i granatem ręcznym na wypadek, gdyby nie wytrzymała bólu. Może się wydawać, że to bardzo smutna książka, ale tak naprawdę poznajemy całe życie bohaterki – od momentu okupacji, gdy dostaje od ojca ten granat, gdyby musiała „wybrać” wolność, czyli samobójstwo jako lepszą alternatywę dla gwałtu i długiego konania, będąc kilkuletnią dziewczynką, przez szalone lata 60. i romans z jednym z Beatlesów, aż do czasu choroby. To odjazdowo ironiczna i cyniczna książka oraz próba zrozumienia, czym jest faszyzm, przemoc, totalitaryzm i dlaczego powstają w głowach mężczyzn, bo przecież w kobiecych nie powstają… Kobiety płacą cenę, nie podjąwszy decyzji o wojnie.

Niedawno oglądałam film „Księżyc Jowisza” węgierskiego reżysera Kornéla Mundruczó, który znalazł się wśród filmów nominowanych do Złotej Palmy w konkursie filmowym w Cannes. To opowieść o serbskim uchodźcy na Węgrzech, który został postrzelony, zmarł i zaczyna lewitować. Z jednej strony to film z przesłaniem, że nie każdy muzułmanin to terrorysta, a pod jego postacią może kryć się też figura Jezusa Chrystusa. Z drugiej to także obraz tego, co dzieje się z naszym postkartezjańkim umysłem, gdy mają miejsce rzeczy, których nie rozumiemy. Bardzo ciekawe.

Na Festiwalu Filmowym w Gdyni zobaczyłam też „Najlepszego” (premiera 11 listopada), najnowszy film Łukasza Palkowskiego. Zakochałam się w nim w taki prosty dziecięcy sposób i myślę, że widownia też będzie zachwycona.

Muzykę najtrudniej mi polecić, bo przeżywam takie nietypowe muzyczne fazy. Obecnie jest to faza portugalska. Teraz słucham Dead Combo, duetu wykonującego muzykę folkową. Bardzo podoba mi się jej płyta „A Bunch of Meninos” i starszy album „Lisboa Mulata”, których słucham maniakalnie.

Jak zapowiada Canal+, 22 października powróci serial „Belfer” i rozpocznie się mordercza gra. Drugi sezon na pewno nie będzie gorszy od pierwszego, a to już jest chyba wystarczająca zachęta, bo ja ten serial po prostu „połknęłam”. W nowym „Belfrze” pojawię się w roli dyrektorki wrocławskiego społecznego liceum, takiego trochę realistycznego Hogwartu, w którym toczyć się będzie ta mordercza gra. To nauczycielka z powołania, z rodziny z przedwojennymi edukacyjnymi tradycjami. Serdecznie zapraszam do oglądania.

Agata Piasecka

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.