ZGODA.

Gazeta Wyborcza - CJG - - /KINO -

Polska, 2017. Reż. Maciej Sobieszczański. Aktorzy: Jakub Gierszał, Zofia Wichłacz, Julian Świeżewski

Dramat trójkąta miłosnego w trybach historii.

Uśmiechnięte twarze trojga młodych ludzi na fotografii zrobionej tuż przed wojną. W 1945 r. drogi bohaterów przetną się w obozie dla wrogów władzy ludowej urządzonym przez Służbę Bezpieczeństwa w miejscu obozu pomocniczego Auschwitz-Birkenau.

Franek zgłasza się tam na ochotnika do pracy pod pretekstem zemsty za krzywdy. Tak naprawdę zaślepiony przez miłość próbuje ocalić Annę. Sytuacja się skomplikuje, gdy spotka Niemca Erwina, rywala o serce ukochanej. Jak zachowa się wobec dawnego przyjaciela? Ile będzie gotów poświęcić? Takie pytania i moralne dylematy nadają kierunek kameralnej opowieści.

„Zgoda” to kino surowe, oszczędne, skąpane w odcieniach mroku i szarzyzny. Kamera prowadzona przez Walentyna Wasjanowicza, ukraińskiego operatora m.in. głośnego filmu „Plemię”, podąża za bohaterami jak w „Synu Szawła” László Nemesa. Obraz bywa nieostry, rozedrgany, by po jakimś czasie przejść w statyczne ujęcia. Poznajemy koszmar obozowej codzienności, więźniowie obdzierani są z resztek godności przez strażników. Doświadczeni przez los bohaterowie są cieniem samych siebie ze wspomnianego zdjęcia, jakby puści w środku, wyzbyci człowieczeństwa.

Maciejowi Sobieszczańskiemu, który nakręcił film za śmiesznie małe środki w zaledwie 22 dni zdjęciowe, można zarzucić pewne uproszczenia. O postaciach i relacji między nimi chciałoby się wiedzieć więcej. Jednak koniec końców ograniczenia, przed jakimi stanął reżyser, zapewniły „Zgodzie” sugestywny naturalizm. Piotr Guszkowski

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.