USŁYSZ SWÓJ MÓZG, OSWAJAJ NUDĘ

Gazeta Wyborcza - CJG - - /W MIEŚCIE - MAGDALENA DUBROWSKA

Festiwal Myśli Abstrakcyjnej rozpocznie się w czwartek 19 października i potrwa do przyszłej niedzieli 22 października. Hasło drugiej edycji brzmi: „Nowość! Wszystko już było”.

– Zderzymy ze sobą te dwa hasła, żeby pokazać, jak bardzo jedno nie może żyć bez drugiego, jak przeszłość miesza się z przyszłością. Czy żyjemy w tyranii nowości i nudzie powtarzalności? Czy może brakuje nam futurologicznych, nowych wizji świata? Czy przeszłość jest skończona, czy jest niewyczerpalnym źródłem inspiracji? – pytają organizatorzy ze stowarzyszenia Dziki Bez. Wymyślili Festiwal Myśli Abstrakcyjnej po to, żeby pokazać, że można uczyć się przez całe życie niezależnie od wieku, a także żeby nie bać się popełniania błędów.

ZAPISZ SIĘ NA WARSZTATY

Program łączy różne dziedziny nauk ścisłych, humanistycznych i sztuki. Znajdziemy w nim m.in. zajęcia artystyczne i warsztaty psychologiczne, np. z oswajania nudy i tego, jak radzić sobie z ciągłą potrzebą nowości i kreatywności, i przymusem działania (czwartek, godz. 1819.30, Rotacyjny Dom Kultury, ul. Jazdów 3/18) czy z pogranicza muzyki eksperymentalnej, sztuki dźwięku i interdyscyplinarnych studiów nad dźwiękiem inspirowane fizycznymi eksperymentami (piątek w godz. 18-22, Rotacyjny Dom Kultury, ul. Jazdów 3/18). Na wszystkie warsztaty jest wstęp wolny, ale obowiązują zapisy przez stronę internetową festiwalu. Będą też spotkania z naukowcami różnych dziedzin prezentującymi najnowsze odkrycia (wstęp wolny). Paweł Stacewicz opowie o tym, co sztuczna inteligencja ma wspólnego z filozofią (niedziela, godz. 14, fundacja Pracownia Dóbr Wspólnych, ul. Jazdów 3/9), a Grzegorz Wiktorowicz o tym, co nowego w kosmosie (niedziela, godz. 17, Państwomiasto na Trawie, ul. Jazdów 3/12).

PODZIEL SIĘ ODKRYCIEM

W fińskich domkach na Osiedlu Jazdów powstanie specjalna Wioska Myśli, w której odbywać się będą różne warsztaty, spotkania z naukowcami i koncert na fale mózgowe.

Ciekawie zapowiada się koncert neuromuzyczny pod hasłem „Przełamując fale mózgowe”, podczas którego uczestnicy podłączeni do elektroencefalografu będą wsłuchiwać się w kompozycje stworzone przez fale swoich mózgów. Sety w sześcioosobowych grupach odbywać się będą co 20 minut (sobota, godz. 20-24, Rotacyjny Dom Kultury, ul. Jazdów 3/18). W programie są też Wystawa Instant prezentująca prace powstałe w pracowniach artystycznych Nówka Sztuka na Osiedlu Jazdów oraz pokaz filmu „Julian Barbour: Sen Podszewki” – zapisu wypowiedzi Juliana Barboura na temat teorii braku czasu, zakładającej powstanie w Wielkim Wybuchu równoległego wszechświata, w którym czas płynie w przeciwnym kierunku (sobota, godz. 15-17, Rotacyjny Dom Kultury, ul. Jazdów 3/18, wstęp wolny).

Festiwalowi Myśli Abstrakcyjnej towarzyszą Badania nad Pomysłowością Polaków (BPP). Każdy może wziąć w nich udział. Chodzi o to, aby podzielić się swoimi odkryciami, patentami, wynalazkami i olśnieniami. – Interesują nas zarówno nowatorskie konstrukcje do podwieszania pomidorów w ogródkach działkowych czy patenty, których głównym budulcem jest srebrna taśma, jak i nagłe olśnienia, skąd pochodzi nazwa wody oligoceńskiej – zachęcają organizatorzy. Trzeba nagrać maksymalnie dwuminutowy film poświęcony odkryciu czy wynalazkowi i umieścić na platformie Vimeo.com, a następnie wysłać link na adres halo@dziekibez.com do 31 października. Z filmów powstanie gigantyczny filmowy esej o pomysłowości Polaków. Nawiedzone zamczyska, czarne kruki, upiory, wampiry, szaleństwo, klątwa i śmierć to nieodłączne elementy literatury grozy, która szczególną popularność osiągnęła na przełomie XVIII i XIX w.

25 października w Loży Masońskiej w Pałacu pod Blachą odbędzie się wieczór poświęcony irlandzkiej literaturze grozy. Organizuje go Ambasada Irlandii. Wstęp jest wolny, ale trzeba zarezerwować miejsce.

Gościem wieczoru będzie Christina Morin, wykładowczyni języka angielskiego na Uniwersytecie w Limerick i autorka publikacji o irlandzkiej literaturze grozy. Groza zawsze była ważnym elementem irlandzkiej kultury i tradycji. Starożytny festiwal celtycki Samhain, z którego narodziło się Halloween, był świętem celebrującym podział roku na jaśniejszą i ciemniejszą połowę. Wówczas otwierały się wrota łączące świat ziemski ze światem nadprzyrodzonym.8

ŚRODA 25 października, godz. 18.30, Loża Masońska, Pałac pod Blachą, Zamek Królewski, pl. Zamkowy 4

„Powrót Draculi” – film z 1968 roku, reż. Freddie Francis MAGDALENA DUBROWSKA

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.