SPOTKANIA W JAZZIE

Gazeta Wyborcza - CJG - - /MUZYKA -

OD ELEGANCJI CLINE’A PO SZALEŃSTWA STETSONA. OD EKSPERYMENTÓW LASWELLA PO POPISY CARTERA. TEGOROCZNA EDYCJA FESTIWALU JAZZ JAMBOREE, KTÓRY ODBĘDZIE SIĘ MIĘDZY 2 A 5 LISTOPADA, BĘDZIE MIAŁA FASCYNUJĄCĄ ŚCIEŻKĘ DŹWIĘKOWĄ.

Trio. W zeszłym roku ukazała się jego ostatnia jak na razie płyta „Lovers”, arcynastrojowa, diablo elegancka, wysublimowana, ale przystępna. Podczas Jazz Jamboree gościem Nels Cline’a będzie Mateusz Smoczyński, skrzypek znany z solowej działalności, jak i Atom String Quartet.

James Carter – ,,to Paganini saksofonu”, tak o Carterze powiedział Roberto Sierra, kompozytor współczesnej muzyki klasycznej. W jednym z wywiadów Sierra opowiadał, że podczas któregoś z koncertów Cartera doznał prawdziwej iluminacji, epifanii. Po czym natychmiast zaproponował saksofoniście współpracę, której efektem była piękna płyta „Caribbean Rhapsody; Concerto for Saxophones and Orchestra” (w nagraniu udział wzięli kuzynka saksofonisty, skrzypaczka Regina Carter oraz Sinfonia Varsovia). Carter już kilkukrotnie występował w Polsce, tym razem na scenie towarzyszyć mu będzie świetna orkiestra The Power of The Horns.

Rob Mazurek – trębacz, kompozytor, jeden z ambasadorów niezwykłej chicagowskiej sceny muzycznej, tej alternatywnej, poszukującej, eksperymentującej. W Warszawie na scenie towarzyszyć mu będzie wieloletni przyjaciel, gitarzysta Jeff Parker, z którym ponad 20 lat temu współzakładał niezwykle ważną i cenioną formację Chicago Underground Collective, zadziwiającą pomysłami, zachwycającą na żywo, nieustannie się przeobrażającą, żywą myślą i brzmieniem. Mazurek ma w sobie niepokój prawdziwego artysty, szuka sposobów, by jak najpełniej wyrazić swoje pomysły ( jest również cenionym artystą wizualnym), nieustannie szuka natchnienia i nowych brzmień (na początku wieku mieszkając w Brazylii, nagrywał, a potem przetwarzał naturalne dźwięki Amazonii). Podczas Jazz Jamboree Mazurek i Parker zagrają razem z Artur Majewski Band. Colin Stetson – wszechstronny saksofonista, którego można usłyszeć na płytach czołowych gwiazd współczesnej alternatywy, od Toma Waitsa przez Arcade Fire, TV On The Radio po Badbadnotgood. Ale spotkania z innymi artystami to tylko część muzycznego świata Stetsona. Artysta regularnie nagrywa płyty pod swoim nazwiskiem, grając autorski materiał oraz sięgając po kompozycje innych – w zeszłym roku wydał album „Sorrow: A Reimagining of Gorecki’s 3rd Symphony”. Podczas Jazz Jamboree będzie można go usłyszeć w projekcie Ex Eye, w którym łączy jazzową wolność z siłą metalu. W tym roku zespół (w którego skład wchodzą m.in. muzycy Liturgy i Marc Ribot’s Ceramic Dog) wydał swoją pierwszą płytę, matematycznie wirtuozerską i szaleńczo swobodną jednocześnie.

Bill Laswell – to człowiek instytucja na współczesnej scenie muzycznej, muzyk, kompozytor, wydawca, poszukiwacz i eksperymentator. Brał udział w setkach przedsięwzięć muzycznych, a jego spektrum zainteresowań sięga od jazzu przez funk, elektronikę, world music, dub po metal. Według jednego z krytyków filozofią Laswell jest „muzyczna kolizja”, zderzanie ze sobą różnych brzmień, tradycji, gatunków w poszukiwaniu nowych zjawisk. Lista artystów, z którymi współpracował, przypomina tęgą książkę telefoniczną pełną pięknych nazwisk (David Bowie, Peter Brotzman, Ryuichi Sakamoto, Fela Kuti, Iggy Pop, Swans, Pharoah Sanders, John Zorn...). Tym razem Laswell spotka się na scenie z gigantami polskiego folku, Kapelą Ze Wsi Warszawa oraz gwiazdą hiphopu Kalibrem 44.

Jazz Jamboree – CZWARTEK 2 listopada, NIEDZIELA 5 listopada. Bilety jednodniowe (2-4 listopada) 80 zł, bilety jednodniowe (5 listopada) od 120 do 200 zł. Karnety trzydniowe

(od 2 do 4 listopada) 180 zł.

Bill Frisell z zespołem

Nels Cline

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.