TEATRALNY FERMENT. OD WYSOCKIEGO DO BALLADYNY

Gazeta Wyborcza - CJG - - /SCENA - IZABELA SZYMAŃSKA

Festiwal, który odbywa się w Warszawie od czterech lat, ma już wierne grono widzów. Imprezę stworzyli Tomasz Karolak, szef prywatnej Imki, i Jacek Cieślak, krytyk teatralny i selekcjoner festiwalu. Spektakle – głośne tytuły z różnych scen w kraju – pokazywane są nieregularnie, kilka lub kilkanaście razy w sezonie. W 2014 roku nasi czytelnicy wyróżnili Polskę w Imce nagrodą Wdecha Publiczności.

Kurator festiwalu Jacek Cieślak wybiera te przedstawienia, które mogą wprowadzić ferment w kulturalne życie stolicy. I wypełnia widownię po brzegi. Kiedy pokazywano „Courtney Love” Pawła Demirskiego w reżyserii Moniki Strzępki z Teatru Polskiego we Wrocławiu, publiczność, która nie mieściła się na widowni, siedziała niemal w scenografii.

Częstym gościem przeglądu w Imce są teatry z Krakowa. Teatr Łaźnia Nowa (z Teatrem Starym z Lublina) przywiózł spektakl „Wieloryb The Globe” z przejmującą rolą Krzysztofa Globisza, a Narodowy Stary Teatr m.in.: „Króla Ubu” w reżyserii Jana Klaty czy wcześniej „Bitwę Warszawską 1920” Pawła Demirskiego i Moniki Strzępki.

Ten ostatni tytuł był tak popularny, że przed teatrem pojawiły się nawet koniki sprzedające bilety po wyższych cenach. Rozpoczynającą się właśnie jesienną edycję również otworzy krakowska scena. Teatr Nowy z Krakowa zaprezentuje przedstawienie „Wysocki. Powrót do ZSRR” w reżyserii Piotra Siekluckiego. Wszystkie spektakle grane będą na scenie Imki. wznosi się na jeszcze wyższy poziom metafory; a problemy rodzicielskie zapętlają się w międzypokoleniowym kontredansie” – pisała po premierze Magda Huzarska-Szumiec w „Gazecie Krakowskiej”.

Ważną rolę w spektaklu gra także muzyka wykonywana na żywo przez Dominika Strycharskiego, która współtworzy akcję spektaklu.

Głośny „Ślub” w reżyserii Anny Augustynowicz czy muzyczną „Balladynę” przygotowaną przez Agnieszkę Olsten będziemy mogli zobaczyć podczas jesiennej edycji przeglądu „Polska w Imce. Niecodzienny Festiwal Teatralny”.

„Ślub” Gombrowicza w reżyserii Anny Augustynowicz będzie można zobaczyć w Imce 27 i 28 listopada

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.