DZIECKO JEST PONAD PODZIAŁAMI

Gazeta Wyborcza - CJG - - /SCENA - IZABELA SZYMAŃSKA

POD PATRONATEM Jej droga artystyczna łączy dwie ścieżki: teatralną i filmową. Zaczynała od łódzkiej Filmówki, jest reżyserką filmów animowanych, specjalizacja animacja stop – motion, głównie lalkowa i przestrzenna. Za sobą ma też rok w Brukseli – studia na La Cambre – Ecole nationale supérieure des Arts visuels (ENSAV) i fascynację tańcem.

Po studiach próbowała sił robiąc różne rzeczy: od teledysków przez projekty komercyjne po autorskie. Przygotowała też Kolekcje Filmowe Pogranicza zrealizowane z Ośrodkiem „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” – jeden z ich filmów „Gucio Zaczarowany” zjeździł festiwale na całym świecie.

Jednak z czasem zaczęła pojawiać się w niej coraz większa potrzeba pogłębienia umiejętności pracy z aktorem. Postanowiła więc zdawać na reżyserię do Akademii Teatralnej. – To była jedna z najlepszych decyzji w życiu! – mówi dziś Daria Kopiec. Mimo że w teatrze pracuje dopiero dwa lata, udało się jej zrobić kilka spektakli i dostać Złotą Maskę za „B@jki robotów” w Teatrze Pinokio w Łodzi. Teraz kończy próby do „Króla Maciusia I” w Lalce. Dlaczego warto dzisiaj czytać Korczaka?

– Wszędzie mamy dziś takich małych królów, dzieci uzurpujące sobie prawo do bycia dorosłymi. Często dzieciństwo jest im odbierane, świat pędzi, mają nadmiar obowiązków, gadżetów, borykają się z zupełnie innymi problemami niż ja w ich wieku. Warto rozmawiać z nimi i ich rodzicami – przekonuje. I dodaje, że w spektaklu współczesna na pewno będzie forma, strona plastyczna, muzyka. Tekst pozostaje Korczaka.

Czytanie Korczaka dzisiaj nasuwa współczesne skojarzenia, tematy. Jeden z nich związany jest z postacią Klu – Klu, dziewczynką z dalekich wysp. W spektaklu w Lalce nazywa się Talika, pochodzi ze świata obcego Maciusiowi. Ta scena opowiada o spotkaniu z obcym, którego nikt nie chce zaakceptować. – Obecnie ludzie bardzo dużo podróżują, świat jest dla nas otwarty. Pytanie, czy my jesteśmy na niego otwarci. To temat, który mnie zelektryzował, bo kryje się w tym istota dziecięcości – dziecko nie wartościuje, nie ocenia, jest ponad podziałami i polityką, chce poznawać – dodaje Daria Kopiec. – To niestety dorosły często swoją postawą zamyka je na świat.8

Młoda reżyserka Daria Kopiec wystawia w Teatrze Lalka „Króla Maciusia I” Janusza Korczaka. Premiera w sobotę.

„Król Maciuś I” Janusza Korczaka, reżyseria: Daria Kopiec, adaptacja, dramaturgia: Martyna Lechman, scenografia: Matylda Kotlińska, muzyka: Adam Świtała, choreografia: Jacek Owczarek. Występują: Rafał Derkacz, Beata Duda-Perzyna, Grzegorz Feluś, Aneta Harasimczuk, Wojciech Pałęcki, Olga Ryl-Krystianowska. Premiera: SOBOTA, godz. 17.30. w Teatrze Lalka

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.