PREMIER TEATRALNYCH LISTOPADA

Gazeta Wyborcza - CJG - - TO JEST GRANE/ -

TEATRALNE NOWOŚCI W LISTOPADZIE ZAPOWIADAJĄ SIĘ WYJĄTKOWO CIEKAWIE. ZOBACZYMY M.IN. „PROCES” WEDŁUG FRANZA KAFKI W REŻYSERII KRYSTIANA LUPY CZY NOWY SPEKTAKL MONIKI STRZĘPKI I PAWŁA DEMIRSKIEGO O JAROSŁAWIE KACZYŃSKIM. OTO 8 WAŻNYCH PREMIER TEATRALNYCH (Z KILKUNASTU, KTÓRE ODBĘDĄ SIĘ W LISTOPADZIE), KTÓRYCH NIE MOŻNA PRZEGAPIĆ. /

Monika Strzępka i Paweł Demirski przygotowują spektakl o Jarosławie Kaczyńskim pt. „K.”. Rzecz dzieje się w niedalekiej przyszłości. Jest noc wyborcza 2019 r. Do K., który oczekuje na wyniki wyborów, przychodzą duchy... Tytułową postać zagra Marcin Czarnik, znany miłośnikom twórczości duetu Strzępka-Demirski m.in. z serialu „Artyści”. Jako Duch Unii Wolności wystąpi Joanna Drozda, a w roli Donalda zobaczymy Jacka Poniedziałka. Premiera 4 listopada. burskiej pielęgniarki, zafascynowany przemówieniami Hitlera, pragnie przyłączyć się do ruchu przemian... Scenariusz bazuje m.in. na Dziennikach i „Języku Trzeciej Rzeszy” Victora Klemperera, wspomnieniach „Neger, Neger...” Hansa-Jürgena Massaquoi, „Berlin Alexanderplatz” Alfreda Döblina i „Palaczu zwłok” Ladislava Fuksa.

Premiera 4 listopada. Paweł Świątek, reżyser m.in. przyjmowanego entuzjastycznie „Pawia królowej” według Doroty Masłowskiej, zajął się teraz dramatem Stanisława Wyspiańskiego. Zaprasza do „dyskusji nad egoizmem władzy – i tej świeckiej, i tej duchowej. Pycha władzy jest ponadczasowa”. „Bolesław Śmiały” będzie grany na scenie Małopolskiego Ogrodu Sztuki. Premiera 9 listopada. DOROTA WYŻYŃSKA Osoby wykluczone/niepełnosprawne w dzisiejszych „brunatnych” czasach szukają superbohatera. Wnowym spektaklu Justyny Sobczyk i Jakuba Skrzywanka wystąpią wspólnie aktorzy Teatru Powszechnego i Teatru 21. Premiera 11 listopada. Cztery warszawskie sceny: Nowy, Powszechny, TR Warszawa i Studio, przy wsparciu miejskiego biura kultury, Teatru Polskiego w Podziemiu i koproducentów zagranicznych, przygotowują jeden z najbardziej oczekiwanych spektakli roku - „Proces” Kafki w reżyserii Krystiana Lupy. Premiera 15 listopada w Nowym Teatrze.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.