NASZYCH SĄSIADÓW PODRÓŻ DO SERCA

Gazeta Wyborcza - CJG - - TO JEST GRANE/ - ANNA TATARSKA ROZMOWA Z SIMONEM VERHOEVENEM

Organizatorzy przeglądu bardzo pilnują, aby program był zawsze blisko tego, co dzieje się w sercu niemieckiego społeczeństwa. Szansa, by przyjrzeć się kinematografii zachodnich sąsiadów, nadarzy się już wkrótce. Od listopada do stycznia Tydzień Filmu Niemieckiego zawita aż do 11 polskich miast. Odbędzie się we Wrocławiu (rozpocznie się 6 listopada), Krakowie, Opolu, Poznaniu, Olsztynie, Katowicach, Zielonej Górze, Gdańsku, Kielcach, Szczecinie i na koniec w Warszawie (12-18 stycznia 2018 r.). rozpiętą pomiędzy dramatem a komedią opowieść omłodym dziennikarzu, który decyduje się napisać artykuł o znanym malarzu. Jego motywacja jest cokolwiek cyniczna – metka „ostatniej rozmowy” i świeży nekrolog automatycznie podbiłyby wartość tekstu. Sebastian liczy więc, że leciwy Kaminski w trakcie procesu twórczego... umrze, ale życie ma oczywiście swoje własne plany.

Całkiem inny odcień komedii proponuje Simon Verhoeven w „Willkommen bei den Hartmanns”. Wesoły kostium służy mu za narzędzie do analizy poważnego społecznego zjawiska, jakim jest kryzys uchodźczy i związane z nim rasizm, biurokratyczne absurdy i brak zaufania. Reżyser przygląda się losom zamożnej monachijskiej rodziny, która, przyjąwszy pod swój dach uchodźcę, szybko na własnej skórze doświadcza, z jakim podejściem musi się na co dzień zmagać ktoś taki jak pochodzący z Nigerii nowy domownik Diallo. Film zdobył wiele niemieckich nagród i stał się nieoczekiwanym hitem box office’u, zarabiając blisko 20 milionów dolarów. To kolejne potwierdzenie, że niemieccy twórcy nie boją się aktualnej polityki – a niemieccy widzowie są ich spojrzenia na tę sprawę ciekawi.

TO WYDARZENIE, KTÓRE NA DOBRE WPISAŁO SIĘ W POLSKI KRAJOBRAZ FILMOWY. TYDZIEŃ FILMU NIEMIECKIEGO GWARANTUJE NAM PODRÓŻ PRZEZ RÓŻNE FILMOWE GATUNKI: OD KOMEDII PRZEZ DRAMAT PO DOKUMENT. MISTRZOWIE SPOTYKAJĄ SIĘ Z DEBIUTANTAMI, HITY BOX OFFICE’U WYŚWIETLANE SĄ OBOK FESTIWALOWYCH ODKRYĆ.

reżyserem „Witajcie u Hartmannów”

„Witajcie u Hartmannów”- najbardziej kasowy film niemiecki 2016 roku

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.