POZNAJ KOREAŃSKIE SMAKI FILMOWE

Gazeta Wyborcza - CJG - - KINO/ - ANNA TATARSKA

POD PATRONATEM W kinie Kultura we wtorek rozpoczyna się Warsaw Korean Film Festival – trzecia edycja popularnego przeglądu, jedynego w Polsce skupiającego się na kinematografii południowokoreańskiej. Organizatorzy zadbali o to, aby w programie znalazły się zarówno filmy autorskie, jak i wielkie kinowe przeboje.

Kino Korei Południowej już od blisko dwóch dekad buduje swoją mocną międzynarodową pozycję. Ogromnie pomogli mu w tym tak rozpoznawalni, nagradzani na międzynarodowym forum twórcy, jak Park Chan-wook („Oldboy”, „Służąca”), Bong Joonho („Snowpiercer”, „Okja”), Kim Kiduk („Samarytanka”, „Pusty dom”) czy Hong Sang-soo.

Dynamiczny rozwój lokalnej kinematografii na początku XXI wieku wsparł specjalny rządowy fundusz. Dziś lokalne produkcje zdobywają uwielbienie krytyków i międzynarodowych agentów sprzedaży, a południowokoreańscy widzowie są najchętniej odwiedzającym kina narodem świata. Zbliża się okazja, by bliżej zapoznać się z tym, co w południowokoreańskiej filmowej trawie piszczy.

W kinie Kultura odbędzie się Warsaw Korean Film Festival, jedyne tak sprofilowane wydarzenie w Polsce.

Trzecia edycja popularnego przeglądu została podzielona na trzy sekcje. Wybierając się na „Hity ostatnich lat”, można spodziewać się seansów, które zdobyły przychylność tak krytyków, jak i publiczności. „Koreańskie smaki” to osiągające festiwalowe sukcesy kino autorskie.

Wisienką na torcie jest retrospektywa wykształconej w łódzkiej Filmówce reżyserki i scenarzystki Kim Hee-jung („Ścieżki na śniegu”). Sukces autorki, która będzie gościem festiwalu, związany jest z konsekwentnym przekraczaniem granic. Kim Hee-jung zaczynała w czasach, gdy aktywność kobiet w branży filmowej była na poziomie minimalnym. Zresztą wciąż jest im trudniej.

Oprócz seansów w programie także seminaria i spotkania z gośćmi.

Organizatorem jest Ambasada Republiki Korei, Centrum Kultury Koreańskiej oraz Korean Film Council, przy honorowym patronacie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Przewodniczącą Rady Programowej Warsaw Korean Film Festival jest Joanna Łapińska, dyrektorka artystyczna Transatlantyk Festivalu z Łodzi, a wcześniej szefowa artystyczna wrocławskiego festiwalu Nowe Horyzonty.

3. Warsaw Korean Film Festival, 7-13 listopada, kino Kultura, Krakowskie Przedmieście 21. Bilety: 10 zł

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.