FILM JAK KRÓTKI SEN

Gazeta Wyborcza - CJG - - KINO/ - AGATA PIASECKA

POD PATRONATEM Cinemaforum 2017 to retrospektywy dwóch wiodących na świecie festiwali f ilmowych: Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Clermont- Ferrand nazywanego „Cannes krótkiego metrażu” i Go Short – International Short Film Festival Nijmegen. W ramach festiwalu i Międzynaro- dowego Konkursu Filmów Krótkometrażowych Cinemaforum 2017 pokazanych zostanie 27 krótkich metraży z 21 krajów. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji są „krótkie sny”, a wybrane etiudy podobnie jak sny tworzą swoje własne sugestywne i zapadające w pamięć światy.

W ramach Cinemaforum będzie można obejrzeć m.in. prezentowany na festiwalu w Berlinie „Summer” Ronniego Trockera ukazujący uchodźców nagle pojawiających się na pełnej letników plaży, nagrodzone w Cannes „Najpiękniejsze fajerwerki ever” Aleksandry Terpińskiej dotykające najbardziej palących ran współczesnej Polski, a także krótkometrażowy animowany musical „The Burden” Niki Lindroth von Bahr. Pokazywane etiudy oceni jury konkursowe w składzie: Ja- nusz Zaorski, Zofia Wichłacz, Michał Oleszczyk, Paweł Maślona i Mariusz Włodarski.

Festiwalowi towarzyszyć będą dodatkowe wydarzenia, m.in. pokaz debiutu reżyserskiego Macieja Stuhra „Milczenie Polskich Owiec” i spotkanie z reżyserem (niedziela, 12 listopada, godz.16, Kinoteka), spotkanie z nagrodzoną Oscarem producentką Mią Bays (czwartek, godz. 19, Kinoteka) i pokaz polskich niezależnych teledysków (niedziela, 12 listopada, godz. 21, Kinoteka, obowiązuje wcześniejszy odbiór wejściówek). Wejście na wszystkie pokazy jest bezpłatne. Projekcje obywają się w Kinotece w Pałacu Kultury i Nauki i w Jack’s Cinema na ulicy Brackiej 18.

Najciekawsze filmy krótkometrażowe będzie można zobaczyć od 8 do 12 listopada w Kinotece i kinie Jack’s w ramach 16. edycji festiwalu Cinemaforum.

Pełen repertuar: www.cinemaforum.pl

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.