KOBIETY SĄ ODWAŻNE

Gazeta Wyborcza - CJG - - /KINO -

11. edycję Pięciu Smaków już w środę wieczorem otworzy pokaz „Nadejdzie nasz czas”, najnowszego filmu Ann Hui. Dobrze znana publiczności festiwalu 70-letnia reżyserka, która mierzyła się już z dramatami społecznymi (jak los wietnamskich uchodźców w „Ludziach z łodzi”), a nawet gatunkiem wuxia, powraca do tematu japońskiej okupacji Hongkongu w czasie II wojny światowej. Bohaterka filmu angażuje się w działalność ruchu oporu. Kariera Hui to kolejny dowód, że azjatyckie kino mówi głosem odważnych kobiet. W ramach sekcji „Ann Hui: Portret” zostaną pokazane jej kluczowe dzieła.

Festiwal zamknie z kolei awangardowy dramat „Hema Hema”, w którym szekspirowska tragedia spotyka buddyjskie przypowieści o śmierci i pożądaniu.

„Żony dla Rip Van Winkle”. Zaplanowano dwa nocne maratony – Korponoc filmów związanych z pułapkami korporacji, biznesu, zbyt intensywnego życia zawodowego, drugi poświęcony epickim przygodom półnagiego herosa, w którego wciela się supergwiazdor Prabhas. Grany przez niego Bahubali należy do filarów kasowego sukcesu Tollywoodu – kina Indii Południowych.

Smaków Azji skosztować będzie można nie tylko na ekranie, ale również na talerzu za sprawą kolacji z menu przygotowanym przez studia kulinarne The Cool Cat i Powidoki Bistro.

W programie także eksperymentalne erotyki ze zreaktywowanej serii japońskiego studia Nikkatsu oraz odrestaurowana cyfrowo klasyka.

Gratką wydaje się szczególnie możliwość zobaczenia na dużym ekranie kultowego „Człowieka z Tokio”, którym inspirowali się

Tarantino, Jarmusch i Woo.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.