WOJCIECH MAJEWSKI

Gazeta Wyborcza - CJG - - /MUZYKA -

MTJ

Wojciech Majewski jest pianistą jazzowym o wyjątkowych zainteresowaniach. Jak żaden inny instrumentalista inspiruje się bowiem poezją, także śpiewaną. Debiutował płytą „Grechuta” w 2001 roku i słychać w jego pieśniach wpływy mistrza. Tym razem wziął na warsztat poezje Stanisława Grochowiaka i zaprosił do współpracy wybitnych artystów, jak Magda Umer, Janusz Szrom, Marcin Przybylski, Zbigniew Zamachowski i Stanisław Soyka. W partiach saksofonu słyszymy Henryka Miśkiewicza.

Pianista Majewski potrafi być cudownie liryczny (jak we wstępie do „Kanonu”), ale jego kompozycje ekspresyjnie kąsają (m.in. „Bitwa”). Powstała płyta ze współczesną poezją śpiewaną wysokich lotów, dzieło wymagające, ale też warte skupienia, co więcej - jest to album koncepcyjny o dramaturgii spektaklu teatralnego.

Dzieło wybitne! Piotr Orzechowski (lat 27), bo to on kryje się za maską „Chuligana”, skomponował i wykonuje utwory nawiązujące do słynnego cyklu Bacha, ale także… Szostakowicza. 24 preludia, bo tyle jest w sumie tonacji, po których następuje zespolona z tematem improwizacja (u obu wielkich poprzedników były to preludia i fugi). Dyscyplina i spontaniczność. I panorama całej muzyki współczesnej, od francuskich impresjonistów, przez serializm, po free jazz. Każda para utworów to dwa pytania: skąd temat i jaka będzie improwizacja? Piotr Orzechowski odpowiada na nie w porywający sposób. W „wylęgarni” wspaniałych pianistów, jaką jest Polska, objawił się talent osobny, młody geniusz fortepianu.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.