TANIEC PONAD GRANICAMI

Gazeta Wyborcza - CJG - - /MUZYKA - IZABELA SZYMAŃSKA

POD PATRONATEM

Jak muzyka sprzed stu lat może dziś zainspirować taniec? W piątek w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej odbędzie się premiera wieczoru „Balety polskie”.

Wieczór złożony będzie z trzech spektakli przygotowanych przez Roberta Bondarę, Jacka Tyskiego i Jacka Przybyłowicza. Ich wspólny mianownik to muzyka – każdy utwór pochodzi z okresu XX-lecia międzywojennego. Ale jak zapowiadają artyści, spektakle będą podróżami do zupełnie różnych światów.

Robert Bondara przygotowuje „Świteziankę” na podstawie utworu Eugeniusza Morawskiego. To nie pierwsze jego spotkanie z tym artystą i dziełami tego czasu – w 2013 roku wystawił w Litewskim Narodowym Teatrze Opery i Baletu spektakl „Ciurlionis”, którego głównym bohaterem był Mikalojus Konstantinas Ciurlionis – kompozytor, malarz i grafik, ale co ważne w tym kontekście, przyjaciel Morawskiego. Morawski pojawił się jako postać sceniczna w litewskim przedstawieniu.

Tym razem Robert Bondara zbliża się do ballady Mickiewicza, która dla kompozytora była luźną inspiracją, jednak nie będzie to wierna adaptacja „Świtezianki”. – Nieznacznie uwspółcześniam tę historię. Wprowadzam na scenę grupę młodych ludzi, którzy nad brzegiem jeziora spędzają miłe wakacje, Strzelec jest jednym z nich. Tam poznaje dziewczynę, stara się dowiedzieć, kim ona jest, w końcu zakochują się w sobie – mówi Robert Bondara. – Starałem się zachować tajemniczość, która jest typowa dla romantyzmu, ale odejść od nierealności, spirytualizmu, tak żeby pokazane wydarzenia dawały też możliwość racjonalnego wyjaśnienia – dodaje.

Jacek Tyski zdecydował się na utwór „Sextuor” Aleksandra Tansmana. Przyznaje,

Próba „II koncertu skrzypcowego” w choreografii Jacka Przybyłowicza

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.