MICHAŁ URBANIAK

Gazeta Wyborcza - CJG - - TARGI MUZYCZNE CJG24 -

Niedawno powróciłem do życiorysu Jana Sebastiana Bacha autorstwa Jarosława Iwaszkiewicza, którego twórczość i improwizacje muzyczne przypominają jazzowe kompozycje. Dla mnie Bach był jednym z pierwszych jazzmanów.

Niesamowitych wzruszeń i wspomnień dostarczył mi film „Borg/McEnroe. Między odwagą a szaleństwem”. Opowiada o czasach, które świetnie pamiętam, i pokazuje tenis, który kocham. To był zresztą tenis niezwykły: finezyjny, jeszcze nie atletyczny jak dzisiaj, ale nieustępliwy i z wielką liczbą wspaniałych indywidualności. Poznałem wtedy w Nowym Jorku wielu fantastycznych tenisistów i obu bohaterów filmu. Film jest świetnie zrobiony, z bardzo dobrą muzyką Delaya. Sam grałem nieźle w tenisa i na filmie przeżywałem wszystkie zagrania aktorów/zawodników. Obraz świetnie oddaje też całą atmosferę, która otacza ten piękny sport. Jestem też ostatnio pod wrażeniem nawrotu muzyki jazzowej, a szczególnie w wykonaniu większych orkiestr. A to pod wpływem koncertu Quincy Jonesa z orkiestrą i big-bandem niemieckiego radia SWR, który widziałem na YouTubie. W koncercie wzięli też udział m.in.: Dee Dee Bridgewater, George Benson i Jacob Collier. To wspaniałe wydarzenie! Dla mnie to powrót do źródła prawdziwego jazzu i mojej młodości. Brzmienie big-bandu z orkiestrą jest moim zdaniem kwintesencją kultury amerykańskiej, czyli jazzu – jedynej sztuki, która oryginalnie powstała w USA.

Polecam też muzykę młodego amerykańskiego zespołu J3PO, który wykonuje utwory i piosenki na niesamowicie wysokim poziomie artystycznym. Zachowując prostotę przekazu, mają doskonałą harmonię i rytm. To bardzo oryginalne, jednorodne i rozpoznawalne brzmienie, które zrobiło na mnie duże wrażenie.

Pozostając w muzycznych klimatach, chciałbym zaprosić na spotkanie ze mną w sobotę o godz. 15 podczas Europejskich Targów Muzycznych CJG24 w Pałacu Kultury i Nauki. W czasie spotkania opowiem o współpracy z Milesem Davisem oraz o książce „Ja, Urbanator. Awantury muzyka jazzowego” autorstwa Andrzeja Makowieckiego. Tego samego dnia o godz. 12 będę jednym z gości panelu „Ochrona praw twórców jako fundament rozwoju muzyki w Polsce”.

Agata Piasecka

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.