KATARZYNA SURMIAK-DOMAŃSKA

Gazeta Wyborcza - CJG - - /TO JEST GRANE -

mają straceńcy na dzień przed egzekucją: co zamówić na ostatni posiłek? Włożyć pieluchę czy nie? Czy mikrofon przy wypowiadaniu ostatniego słowa nie zacznie piszczeć? Polman napisała wstrząsającą książkę, przy której można się także pośmiać. A humor to coś, czego w reportażach generalnie brakuje.

Również w tym roku czytałam inną genialną książkę o Ameryce – „Czas krwawego księżyca. Zabójstwa Indian Osagów i narodziny FBI” autorstwa Davida Granna (wydawnictwo W.A.B.). To książka o mało znanym epizodzie, kiedy w latach 20. XX w. najbogatszymi mieszkańcami Oklahomy byli Indianie, właściciele terenów, na których odkryto złoża ropy naftowej. To historyczny reportaż-thriller, skupiający się na sprawie tajemniczych morderstw z tamtych lat.

Jeśli chodzi o kino, to wciąż będzie amerykańsko, bo ostatnio spodobało mi się „Czarne bractwo. BlacKkKlansman” Spike’a Lee. Czuję się uprawniona, żeby polecić ten film, bo pisząc kiedyś książkę „Ku Klux Klan. Tu mieszka miłość”, rozmawiałam z członkami KKK, którzy dobrze pamiętają czasy opowiedziane w filmie oraz ludzi w nim przedstawionych. Na przykład Davida Duke’a, wielkiego reformatora KKK, który dziś żarliwie popiera Donalda Trumpa. Rzeczywiście w latach 70. Klan był ciągle inwigilowany przez policję, FBI, jak również dziennikarzy. Ron Stallwarth nie był jedynym czarnoskórym, któremu udało się zdobyć legitymację tej rasistowskiej organizacji po to, by ją publicznie skompromitować. Lee zrobił sprawny film akcji, ze świetnymi dialogami, a do tego wiernie – tak mi się przynajmniej wydaje – oddającymi realia.

Jeśli mam wyjść z kręgu amerykańskiego, to chciałabym polecić filmy szwedzkiego reżysera Rubena Östlunda, który nakręcił m.in. „Turystę” i „ The Square”. To nowatorskie kino, które opowiada o tym, jak zmienia się świat, i zadaje bardzo ciekawe pytania na temat relacji społecznych.

Pracując, słucham dużo muzyki poważnej. Najczęściej są to utwory Jana Sebastiana Bacha grane przez Piotra Anderszewskiego albo jazz. Bardzo lubię też serię składanek „Hotel Costes” przygotowywaną przez słynny paryski hotel. Słucham również polskiego rapu i hip-hopu. Na bieżąco jestem z twórczością Łony, którego słucham na przemian z Paktofoniką.

Niektórzy śpiewają pod prysznicem, ja w samochodzie. Zwykle z moją córką Julką. Mamy specjalne płyty do śpiewania, to „Tata Kazika” i „Tata 2” Kultu oraz składanka „Konstanty I. Gałczyński zaśpiewany”. Szczególnie lubimy „Małe kina” w wykonaniu zespołu Do Góry Dnem.

Właśnie skończyłam też moją trzyletnią przygodę z Krzysztofem Kieślowskim. To pierwsza biografia, jaką napisałam, i zarazem mój najdłuższy reportaż. Nie jest to tylko książka o Kieślowskim. Także o ambicji, nadziejach, triumfach, porażkach i upokorzeniach związanych z życiem zawodowym w ogóle. Mam nadzieję, że zainteresuje nie tylko kinomanów.

Wysłuchała Agata Piasecka

W czwartek (27 września) o godz. 19 w Centrum Premier Czerska 8/10 odbędzie się spotkanie w związku z premierą biografii reżysera Krzysztofa Kieślowskiego pt. „Kieślowski. Zbliżenie” autorstwa Katarzyny Surmiak-Domańskiej. Gospodarze wieczoru, Ewa Wieczorek i Michał Nogaś, porozmawiają z Katarzyną Surmiak-Domańską oraz gośćmi: Grażyną Szapołowską, Jerzym Stuhrem i Andrzejem

Titkowem. W trakcie wieczoru będzie można kupić książkę w promocyjnej cenie. Wstęp na spotkanie jest bezpłatny. Obowiązują wcześniejsze zapisy na stronie www.bilety.cojestgrane24.pl lub pod numerem telefonu 22 555 54 55.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.