ŁÓDŹ ŚWIECI. MAPPINGI, LASERY, MUZYKA

Gazeta Wyborcza - CJG - - /TO JEST GRANE - KAROL SAKOSIK

Iluminacje kamienic, mappingi i instalacje świetlne to małe dzieła sztuki. W weekend 28-30 września przekonają się o tym uczestnicy Light Move Festivalu. Organizatorzy spodziewają się, że weźmie w nim udział nawet milion osób. – Zaprezentujemy imprezę w nowej odsłonie. Zależy nam na pokazaniu nieodkrytej przez naszych gości części Łodzi znajdującej się na wschód od ulicy Piotrkowskiej – zdradza Beata Konieczniak, pomysłodawczyni imprezy z fundacji Lux Pro Monumentis. Konieczniak. „Pattern” Miłosza Łuczyńskiego z muzyką dalekowschodniego kompozytora Dicksona Dee będzie „medytacyjną” projekcją na „ekranie” o szerokości około 60 metrów. Przemierzając ulicę Knychalskiego, dotrzemy do debiutującego w tym roku na festiwalowej trasie placu Dąbrowskiego. Mapping na fasadzie Teatru Wielkiego zaprezentuje historię emancypacji Polek opowiedzianą przez pryzmat zmian w modzie. Towarzyszyć mu będą najpiękniejsze arie wykonane przez solistów łódzkiej opery oraz pokaz mody z przełomu XIX i XX wieku.

Przemierzając oświetloną ulicę Narutowicza, dotrzemy do Piotrkowskiej. Po drodze warto podziwiać mapping na najstarszej łódzkiej cerkwi pw. Aleksandra Newskiego.

Sama Piotrkowska to żelazny punkt każdej edycji festiwalu. – Chciałam światłem podkreślić piękno ulicy. Zachęcić do spojrzenia wyżej na te wspaniałe detale, gzymsy, balkony. Żeby na chwilę się zatrzymać i pomyśleć: „Jakie to piękne” – tłumaczy Beata Konieczniak. Oprócz ciągnącej się przez całą długość ulicy iluminacji zabytkowych kamienic zobaczymy obejmującą aż trzy przecznice (od Rewolucji 1905 r. do Traugutta) instalację „Century Gate”- monumentalny projekt świetlny. świetlna przedstawiająca drzewo zbudowane z kolorowych motyli. To praca goszczącej już nieraz w Łodzi grupy Tilt.

Ci, którzy pójdą na północ, trafią na plac Wolności. Tam czeka ich kolejny hit tegorocznej imprezy „100 filmów na 100-lecie niepodległości”. Z jednej strony to projekcja 3D nawiązująca do polskiej kinematografii i historii Łodzi filmowej. Z drugiej świetlny spektakl, którego głównym motywem będzie „Szuflandia”, ujęta jako symbol dążenia Polaków do wolności twórczej. Do tego muzyka skomponowana przez Łukasza L.U.C-a Rostkowskiego.

Z placu Wolności uczestnicy festiwalu mogą iść do parku Staromiejskiego i na rynek Manufaktury. W pierwszym czekać będzie na nich spektakularny laser show. Gwoździem programu ma być ustawiona tam instalacja „String Art Vault”, która w innowacyjny sposób połączy styl architektury gotyckiej z „trendami przyszłości”. Organizatorzy nie mają wątpliwości, że to, co przygotowano w Manufakturze, podbije media społecznościowe i okaże się najchętniej fotografowanym obiektem festiwalu.

Festiwal odbędzie się w dniach 28-30 września. Przygotowane świetlne atrakcje będzie można podziwiać od godz. 19 do północy. Udział we wszystkich festiwalowych projekcjach jest bezpłatny. Więcej informacji na lmf.com.pl

Żelaznym punktem Light Move Festivalu jest wizyta na Piotrkowskiej

Mapping na placu Wolności. W tym roku zobaczymy tam „100 filmów na 100-lecie niepodległości”

Oprócz mappingów i iluminacji uczestników imprezy zobaczą m.in. spektakularne instalacje artystyczne

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.