JAZZOWA TOŻSAMOŚĆ KEYONA HARROLDA

Gazeta Wyborcza - CJG - - /MUZYKA - ŁUKASZ KAMIŃSKI

POD PATRONATEM Od Chopina, przez nowoczesny jazz, po liryczny hip-hop. We wtorek koncertem w warszawskiej Drukarni Keyon Harrold rozpocznie swoją trasę po Polsce z zespołem Culture Revolution współtworzonym przez polskiego saksofonistę Sylwestra Ostrowskiego.

Oto nasz mały słowniczek poświęcony Harroldowi.

BLUE NOTE - Mieszczący się w Greenwich Village na Manhattanie klub, instytucja na nowojorskiej scenie. Otwarty na początku lat 80. zeszłego wieku klub w założeniu jest miejscem, gdzie w kameralnej przestrzeni przy dobrym jedzeniu i piciu można będzie posłuchać koncertów gwiazd jazzu grali tu m.in. Dizzy Gillespie, Sarah Vaughan, Oscar Peterson, Ray Charles, Avishai Cohen, Kenny Garrett. W tym roku Keyon został zaproszony na tygodniową rezydencję, zagrał serię koncertów, podczas których towarzyszyli mu Sylwester Ostrowski, Gregory Porter, Common, Pat Metheny.

CULTURE REVOLUTION - Wspólny projekt Keyona i polskiego saksofonisty, szefa artystycznego festiwalu Szczecin Jazz, Sylwestra Ostrowskiego. Niedawno nakładem Wydawnictwa Agora ukazała się płyta obu artystów „When You Are Here”, nagrana z udziałem gości specjalnych Pauliny Przybysz, Pharoahe Moncha, Jermaine’a Holmesa, Abla, Agi Czyż. Obok autorskich kompozycji znalazły się też jazzowe, hiphopowe, soulowe interpretacje etiudy „Rewolucyjnej” Chopina czy pieśni „My, Pierwsza Brygada”.

FERGUSON - Z tego miasta w stanie Missouri pochodzi Keyon, choć muzyczne szlify zdobywał w kosmopolitycznym tyglu Nowego Jorku, w cenionej School of Jazz. Ferguson zaistniało w muzyce trębacza w przejmującej kompozycji „MB Lament” (ze świetnej płyty „The Mugician”) poświęconej zastrzelonemu przez policję Mike’owi Brownowi. - Muzyka staje się krzykiem, wołaniem o sprawiedliwość, wezwaniem do buntu, do działania. Ja czuję potrzebę reagowania na to, co złe, jestem artystą, w swojej muzyce odmalowuję czasy, w których żyję. Przemawianie w imieniu innych traktuję jako obowiązek mówił Harrold w rozmowie z „Co Jest Grane 24”.

GRAMMY - W zeszłym roku Keyon został nagrodzony swoimi pierwszymi Grammy - za ścieżkę dźwiękową do filmu „Miles Davis i ja” oraz za udział w nagraniu płyty Gregory’ego Portera „Take Me to the Alley”.

MARSALIS - Wynton Marsalis, jedna z ikon współczesnego jazzu, obwołał kilka lat temu Harrolda „przyszłością, nadzieją trąbki".

MIĘDZYNARODOWE ZMAGANIA JAZZOWE - Od tej imprezy, konkursu młodych talentów, zaczęła się polska przygoda Keyona, która trwa do dziś. W 2004 roku Amerykanin wygrał III Międzynarodowe Zmagania Jazzowe w Szczecinie. Od tamtej pory muzyk regularnie odwiedza nasz kraj, nie tylko po to, by grać koncerty, ale też nagrywać nowe kompozycje.

TRADYCJA - Przywiązany, szanujący, znający na wyrywki tradycję jazzu niesłychanie wielką wagę przywiązuje do współczesności. Kanon traktuje jako punkt wyjścia, nie muzealną gablotę. Poszukując nowych brzmień czerpie też z hiphopu, soulu, rocka, muzyki improwizowanej. Swojej tożsamości szuka w manipulowaniu akordami, harmoniami, rytmem.

WTOREK, godz. 19.

Drukarnia, ul. Mińska 65.

Bilety 49 zł (przedsprzedaż) i 60 zł (w dniu koncertu), dostępne na:

Keyon Harrold i Sylwester Ostrowski

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.