REZERWUJ CZAS NA...

Gazeta Wyborcza - CJG - - /TO JEST GRANE -

9 PAŹDZIERNIKA – – 30 GRUDNIA WYSTAWA „MIGRACJE”, MUZEUM NARODOWE WE WROCŁAWIU

„Migracje” to czasowa wystawa poświęcona malarstwu, rzeźbie i złotnictwu powstałemu na terenie Śląska i na potrzeby śląskich zleceniodawców w latach 1440-1520. – Tytuł ekspozycji odnosi się do zjawiska, które zadecydowało o specyfice śląskich miast, zwłaszcza Wrocławia, i charakterze tutejszej produkcji artystycznej. Migrantami byli bowiem artyści, którzy pozostawili po sobie najwybitniejsze i stanowiące dzisiaj ozdobę wielu kolekcji polskich oraz zagranicznych dzieła – mówi dr Agnieszka Patała, kuratorka wystawy. Na wystawie będzie można zobaczyć dzieła znajdujące się na co dzień w kolekcjach wielu polskich muzeów, a także pochodzące z niewielkich śląskich świątyń. Zaprezentowane zostaną także wyniki przeprowadzonych badań konserwatorskich i technologicznych, dzięki którym można będzie odkryć tajemnice warsztatowe średniowiecznego artysty, śledzić proces twórczy i podziwiać warstwy dzieł niedostępne zwykle ludzkiemu oku, jak np. szkice przygotowawcze nakryte później kolejnymi warstwami farb.

Widzowie dowiedzą się również, kiedy, dlaczego i w jaki sposób były otwierane i zamykane ołtarze, do czego tak naprawdę służyły epitafia, kto mógł sobie pozwolić na własny iluminowany modlitewnik i dlaczego fundacje artystyczne pomagały ambitnym mieszczanom w karierze politycznej i duchownej.

12-21 PAŹDZIERNIKA WARSZAWSKI FESTIWAL FILMOWY

Kilkadziesiąt pokazów filmowych, w tym wiele premier, spotkania z twórcami kina, imprezy i koncerty – to wszystko znajdziemy na 34. edycji Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Program, jak co roku, podzielono na sekcje konkursowe i pozakonkursowe, w ramach, których zobaczyć będzie można filmy fabularne, dokumenty i krótkometrażówki z całego świata. Zobaczymy m.in. film „7 uczuć” Marka Koterskiego czy „High Life” w reż. Claire Denis z Robertem Pattinsonem i Juliette Binoche oraz Agatą Buzek. Pokazy filmowe odbywać się będą w Multikinie Złote Tarasy i Kinotece. Bilety i pełen program można znaleźć na stronie www.wff.pl. agapias

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.