OD WYSPIA ŃNSKIEGO DO „SEKSMISJI” TEATRALNYCH PREMIER PAŹDZIERNIKA, NA KTÓRE CZEKAMY

Gazeta Wyborcza - CJG - - /TO JEST GRANE - WYBRAŁA DOROTA WYŻYŃSKA

Zachwycił hiphopowy świat, nagrał płytę dla Deutsche Grammophon, z powodzeniem komponuje dla kina. Teraz Radzimir Dębski – Jimek zaprasza do Gliwic na dwudniowy festiwal Jimek+, którego jest gospodarzem. MUZYCZNI PRZEMYTNICY

1 .„BLASZANY BĘBENEK”, Teatr Muzyczny Capitol, Wrocław Wojciech Kościelniak, reżyser, który do teatru musicalowego przeniósł „Lalkę”, „Chłopów”, a nawet „Wiedźmina”, tym razem pracuje nad muzycznym spektaklem na podstawie „Blaszanego bębenka” Güntera Grassa. Autorem muzyki jest Mariusz Obijalski, który wśród swoich inspiracji wymienia twórczość m.in. Toma Waitsa, Gogol Bordello i Tiger Lillies, zapowiadając dużo „przedwojennych standardów w łobuzerskich, cygańsko-jazzowych aranżacjach”.

Premiera 6 października

2 .„NIETOTA”, Teatr Powszechny, Warszawa Nowy spektakl Krzysztofa Garbaczewskiego przygotowany z kolektywem Dream Adoption Society. Reżyser, sięgając do twórczości Tadeusza Micińskiego, wykorzystuje w teatrze wirtualną rzeczywistość i nowe technologie. Występują: Karolina Adamczyk, Aleksandra Bożek, Magdalena Koleśnik, Oskar Stoczyński, Iza Szostak, Julian Świeżewski, Julia Wyszyńska. Choreografia – Iza Szostak, muzyka – Jan Duszyński.

Premiera 6 października

3 .„PLUTON P-BRANE”, Łaźnia Nowa, Kraków Dramatopisarz Mateusz Pakuła, autor przejmującej sztuki „Wieloryb the Globe” napisanej specjalnie dla Krzysztofa Globisza, debiutuje jako reżyser. Przenosi na scenę swój nowy tekst. Tym razem zapragnął opowiedzieć o Plutonie, do niedawna dziewiątej planecie Układu Słonecznego, któremu w 2006 roku Międzynarodowa Unia Astronomiczna odebrała pełnoprawny status planety. Mateusz Pakuła zapowiada, że będzie to „historia kosmiczna, która się wydarzyła i która się jednocześnie raczej nie wydarzyła”. Jedną z głównych ról zagra Jan Peszek. Muzyka: Zuzanna Skolias i Antonis Skolias, a choreografia: Cezary Tomaszewski.

Premiera 18 października

4 .„WYSPIAŃSKI. KONCERT”, Teatr im. J. Słowackiego, Kraków Ewa Kaim i Włodzimierz Szturc, twórcy nagradzanego na festiwalach „Do dna” – przedstawienia dyplomowego AST w Krakowie, teraz zajęli się Wyspiańskim. Przygotowują spektakl-koncert z muzyką Stanisława Radwana, sięgając m.in. po teksty z „Wesela”,„Wyzwolenia”, „Akropolis” i „Powrotu Odysa”.

Premiera 19 października

5 .„THRILLER”, Nowy Teatr, Warszawa „Chcemy sprawdzić, jak wygląda dzień z życia człowieka opowiedziany wyłącznie z perspektywy ciała” – zapowiadają reżyserka Anna Smolar i Paweł Sakowicz, tancerz, choreograf, pracując nad spektaklem adresowanym do nastolatków.

Reżyseria, choreografia: Paweł Sakowicz, Anna Smolar, dramaturgia: Anna Smolar. Tekst: Sonia Roszczuk, Paweł Sakowicz, Anna Smolar. Występują: Sonia Roszczuk, Paweł Sakowicz. Premiera 24 października

6 .„KRZESŁA”, Teatr Polonia, Warszawa Piotr Cieplak sięga po „Krzesła” Eugene’a Ionesco – jedną z najważniejszych sztuk przedstawiciela teatru absurdu. W roli Starej, którą przed laty na polskich scenach grały m.in. Halina Mikołajska czy Nina Andrycz, zobaczymy Ewę Szykulską. A partnerować jej będzie jako Stary – Leon Charewicz. Scenografia i kostiumy: Andrzej Witkowski, dźwięk: Paweł Czepułkowski.

Premiera 25 października

7 .„ŚWIĘTA KLUSKA”, Komuna Warszawa Agnieszka Smoczyńska, reżyserka świetnych filmów „Córki dancingu” i „Fuga”, przygotowuje w Komunie Warszawa „minimalistyczny musical”. Będzie to – jak zapowiada teatr – „tragiczna historia bulterierki o imieniu Kluska, oparta na prawdziwej biografii z lekką domieszką fantazji”. Autorem scenariusza jest Robert Bolesto, a teksty piosenek napisała Zuzanna Wrońska. Muzyka: Zuzanna Wrońska, Marcin Macuk, choreografia: Kaya Kołodziejczyk. Na scenie zobaczymy: Andrzeja Konopkę, Piotra Trojana i Małgorzatę Gorol.

Spektakl powstaje w Komunie Warszawa – teatrze, któremu redakcja „Co Jest Grane 24” przyznała „Wdechę” – nagrodę w kategorii Miejsce Roku 2017. Premiera 26 października

8 .„SEKSMISJA”, Teatr Miejski, Leszno

Po scenariusz filmu Juliusza Machulskiego sięga Joanna Drozda. W nowej adaptacji, którą aktorka i reżyserka przygotowała z Wojciechem Kaniewskim, akcja rozgrywa się w 2018 roku, kiedy kobiety mają już głos, ale i tak ciągle muszą o siebie walczyć. W jednej z głównych ról wystąpi Dorota Stalińska. Premiera 26 października

pod patronatem „Co Jest Grane 24” POD PATRONATEM nowy skład stworzony przez basistę Michaela League’a, lidera Snarky Puppy, czyli najlepszego zespołu jazzowego ostatnich lat. Napisali w mailu, że setlista będzie po koncercie. Usłyszałeś kiedyś: zdecyduj się, co chcesz grać? Poważne symfoniczne utwory, hip-hop, elektronikę?

– Słyszę to każdego dnia, to chyba nigdy się nie skończy. Wielcy prezesi wielkich wytwórni i rekiny biznesu ciągle mi mówią, że robię źle i nie powinienem.

O co chodzi w tej twojej „przemytniczej” działalności?

– Być może to jest misja permanentnego strzału w kolano. Pierwszą rzeczą, jaką nagrałem zaraz po tym, jak przez przypadek stałem się sławny przez jeden remiks, był poważny utwór symfoniczny „Crux”. A mogłem z powodzeniem robić kolejne remiksy przez resztę życia. Żałuję straszliwie. To chyba był błąd.

Ubiegły rok to twoja muzyka do „Ataku paniki” i „Sztuki kochania”. Jedna i druga nagrodzona. Za co lubisz muzykę filmową?

– W muzyce filmowej, trochę jak w aktorstwie, popłaca być schizofrenikiem, więc czuję się tam wspaniale, zawsze mogę wynaleźć się od nowa. Szczerze mówiąc, zawsze uważałem komponowanie muzyki filmowej za mój zawód. Zawsze mi się wydawało, że sukces koncertowo-solowy przydarzył mi się przypadkiem. To komponowania muzyki poważnej i filmowej się uczyłem, robiłem to po cichu dużo wcześniej i będę robił nadal. Motywy z „Ataku paniki” postanowiłem zresztą wpleść w jedną z suit, które zagramy na festiwalu. Kolejny kliniczny przykład schizofrenii.

Jakieś niezrealizowane marzenia?

– Najbardziej marzę o tym, żebym dalej czuł, że mnie nosi. Chciałbym nie wiedzieć, co będzie dalej. I powtarzam credo z „Muminków”: „Wszystko jest niepewne i to mnie właśnie uspokaja”.

Festiwal Jimek+ odbędzie się w hali Arena Gliwice. W PIĄTEK i SOBOTĘ będzie można tam usłyszeć zespoły z całego świata. Gwiazdą będzie amerykański raper Pharoahe Monch, a oprócz niego wystąpią m.in. The Kuti Mangoes (afro-jazz z Danii) i Rumba de Bodas (latinofunk z Bolonii). Będą też goście z Polski: Miuosh, Kaliber 44, Krzysztof Zalewski i The Dumplings. I oczywiście Jimek ze swoją orkiestrą symfoniczną. Bilety od 149 zł, karnety od 239 zł. Informacje o festiwalu na Jimekplus.pl

IWONA SOBCZYK

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.