MŁODOŚĆ ASTRID

Gazeta Wyborcza - CJG - - /KINO -

POD PATRONATEM Szwecja/Dania 2018 (Unga Astrid). Reż. Pernille Fischer Christensen. Aktorzy: Alba August, Henrik Rafaelsen, Trine Dyrholm.

Biograficzny. Młodość Astrid Lindgren, klasyka literatury dziecięcej.

Na razie jednak przyszła autorka „Pippi (Fizi) Pończoszanki” i „Dzieci z Bullerbyn” nazywa się Astrid Ericsson, jest żywą, inteligentną nastolatką, mieszkającą z rodzicami i rodzeństwem na farmie w Smalandii, nudzącą się śmiertelnie na mszach i szalejącą na potańcówkach w domu parafialnym. Ponieważ już wtedy zdradza talent literacki, zostaje zatrudniona jako asystentka redaktora lokalnego pisma, Blomberga. Wkrótce między nią a tym dwukrotnie od niej starszym, będącym w separacji z żoną mężczyzną zawiązuje się romans.

I temu romansowi właśnie, a zwłaszcza jego konsekwencjom (ciąży i urodzeniu nieślubnego dziecka) poświęcona jest znaczna część filmu. Nie będę zdradzał szczegółów tej historii – zostaje ona w filmie zrelacjonowana dokładnie i aż nazbyt drobiazgowo (perypetie rozwodowe Blomberga). Powiem tylko, że wskutek panującej wówczas obyczajowej hipokryzji i słabej pozycji kobiet w społeczeństwie była ona dramatyczna: Astrid musiała podejmować niezwykle trudne decyzje życiowe. Jej późna młodość była naprawdę ciężka.

Film ogląda się z zainteresowaniem, choć powiedzmy sobie szczerze: gdyby nie opowiadał o Astrid Lindgren, tylko jakiejś anonimowej obywatelce ówczesnej Szwecji, uznalibyśmy go za poprawnie zrealizowany, przeciętny i konwencjonalny (melo)dramat obyczajowy. Klamrą filmu jest scena, w której sędziwa pisarka odbiera listy z życzeniami od swoich młodocianych czytelników, a w jednym z nich pojawia się pytanie: „Skąd tak dobrze wiesz, jak to jest być dzieckiem?”. Nie można powiedzieć, aby film na nie przekonująco odpowiedział, choć niewątpliwie pomaga lepiej zrozumieć stworzone przez Lindgren postaci (np. czemu Pippi Pończoszanka jest tak niezależna, silna i zdolna do pokonywania przeszkód). Jego wartość podbija też znakomite aktorstwo wykonawczyni głównej roli, Alby August. Gra urzekająco i jeszcze o niej usłyszymy. Paweł Mossakowski

Alba August i Björn Gustafsson

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.