DZIEŃ DOBRY, JAK TU KOLOROWO

Gazeta Wyborcza - CJG - - /W MIEŚCIE - AGATA PIASECKA

Jaśmina Parkita projektowała kiedyś okładki płyt Czesława Mozila, Norbert Serafin zdobył nagrodę na festiwalu OFF Camera. A razem tworzą kolorowe kurtki we flamingi.

Jaśmina z wykształcenia jest grafikiem i projektantką tkanin. Jeszcze w liceum zaczęła projektować okładki płyt. Kiedy kończyła szkołę średnią, do sklepów trafiła płyta z jej okładką – „Debiut” Czesława Mozila. Potem współpracowała z nim jeszcze przy płycie „Tesco Value”, a jej ilustracje publikowały m.in. „Gazeta Wyborcza” i „Charaktery”.

Z kolei Norbert jest operatorem filmowym i fotografem. Kiedyś zajmował się m.in. robieniem teledysków. W 2015 roku razem z Hubertem Patynowskim dostał nagrodę za film „Nieśmiertelna” na festiwalu OFF Camera.

Razem, sześć lat temu, trochę przez przypadek założyli markę modową dzieńdobry, która specjalizuje się w kolorowych i wzorzystych ubraniach. – Początki były partyzanckie. Norbert wymyślił, żeby moje grafiki nanieść na koszulki i bluzy. Pierwsze sitodruki robiliśmy po kryjomu w pracowniach ASP – wspomina Jaśmina Parkita.

Najpierw ubrania robili na użytek własny, potem pojawili się chętni znajomi i pomysł, by bluzami i koszulkami pochwalić się w internecie. Początkowe projekty były prostsze. Później Jaśmina zaczęła tworzyć całe wzorzyste tkaniny, z których w dwóch łódzkich szwalniach powstają spodnie, koszulki, bluzki, plecaki i cieszące się największym zainteresowaniem kurtki i płaszcze. Tych ostatnich co sezon sprzedaje się kilkaset sztuk. Zeszłej zimy prawdziwym hitem była kurtka z różowo-fioletowymi flamingami, co może się wydawać dziwne, bo na polskich ulicach królują raczej czarne kurtki. – Sama ubieram się w ciemne kolory, które dominują na naszych ulicach. Raz mieliśmy pomysł, żeby zrobić bardzo zachowawcze rzeczy. To był nasz najgorszy okres. Klienci pytali, gdzie są wzory. Od tego momentu stwierdziliśmy, że będzie u nas tylko wzorzyście i to będzie nasz znak rozpoznawczy – dodaje Jaśmina.

Dziś dzieńdobry zajmuje większość ich czasu. Jaśmina projektuje tkaniny, a potem swoje pomysły konsultuje z Norbertem, który odpowiada za logistyczną stronę biznesu i przygotowuje sesje zdjęciowe. Każde z nich wciąż pracuje też na własne nazwisko. Jaśmina ostatnio jako scenografka – współtworzy scenografie dla Kieleckiego Teatru Tańca. A Norbert razem z Hubertem Patynowskim w listopadzie zaczyna zdjęcia do kolejnego filmu, na który fundusze zdobyli w ramach konkursu One Movie Project.

Jaśminę i Norberta będzie można osobiście poznać podczas jesiennej edycji targów Slow Fashion. Przywiozą ze sobą jesienne kurtki, bluzy, sukienki, bomberki, kominy i kilka pojedynczych testowych projektów, które nigdy nie pojawiły się w sprzedaży.

Targi Slow Fashion.

6-7 października, godz. 11-19 Centrum Praskie Koneser, plac Konesera 2. Wstęp: 10 zł za dwa dni (dzieci do lat 12 wchodzą za darmo)

CYKL „CZŁOWIEK W KINIE”

Jaśmina Parkita

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.