OKRĄGŁA, PODŁUŻNA, ZIELONA I POMARAŃCZOWA. KAŻDA DYNIA JEST PYSZNA

Gazeta Wyborcza - CJG - - /JEDZENIE - AGATA PIASECKA

Zupa krem i halloweenowy lampion to najprostsze skojarzenia z dynią. A przecież dynia to dużo więcej. Sprawdzamy, gdzie zjeść oryginalne dyniowe potrawy i co z niej zrobić, by w pełni wykorzystać trwający sezon.

Dynia dyni nierówna, bo to warzywo ma około 20 gatunków i każdy nadaje się do czegoś innego. Na zupę czy ciasto najlepiej wybrać dynię hokkaido albo piżmową, bo szybko się gotuje i jeśli chcemy, można ją zjadać ze skórką. Zielona z zewnątrz dynia makaronowa nada się np. jako składnik sosu do makaronu. Z kolei do wycięcia lampionów najbardziej będą się nadawały okazałe polskie dynie.

Sezon na dynię trwa od września do listopada. Najpopularniejszym daniem jest oczywiście dyniowa zupa krem, ale my postaraliśmy się wybrać oryginalniejsze propozycje warszawskich restauracji. A o przepisy na dyniowe dania do wykonania w domu poprosiliśmy szefów kuchni Aleksandra Barona i Roberta Skubisza. UL. ZŁOTA 11

(WEJŚCIE OD PASAŻU WIECHA)

W Słoiku dynię piżmową pieczoną w ziołach i podaną na humusie z ciecierzycy z marynowanym burakiem, blanszowanym porem i sosem z mleka kokosowego i wędzonych papryczek chipotle zjemy jako danie główne (29,90 zł). Znajdziemy ją także w sałatce z pieczonym rostbefem, batatem, marchewką, żółtym burakiem i czerwoną papryką, z kaszą jaglaną, pęczakiem, czarną fasolą, ciecierzycą, humusem i sosem balsamico (31,90 zł).

(UL. WOLSKA 50A, UL. CHMIELNA 98, AL. KEN 84, UL. ZAMIENIECKA 70,

UL. KLIMCZAKA 15 LOK. U7A,

UL. BORZYMOWSKA 33,

UL. ŚWIDERSKA 113)

W sieci lokali z chińskimi pierogami znajdziemy wegetariańską propozycję z dynią, porem i grzybami mun (14 zł).

UL. KRUCZA 23/31

W Vegan Bistro menu jest zmienne. Do końca tygodnia spróbujemy tu mielonego kotleta jaglanego z purée z dyni z jarmużem i burakiem oraz zupy dyniowej, ale w nieco innej wersji – jako rosół z makaronem i yubą, czyli skórką tofu.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.