JUBILEUSZOWY JAZZ DLA CAŁEGO WSZECHŚWIATA

Gazeta Wyborcza - CJG - - /MUZYKA - ŁUKASZ KAMIŃSKI

Feeria pięknej muzyki na 60. urodziny Jazz Jamboree. W ostatni weekend października w Stodole i Bemowskim Centrum Kultury wystąpią klasycy, renegaci i dżentelmeni jazzu, m.in. Uri Caine, The Bad Plus, Art Ensemble of Chicago.

Ta impreza zasługuje na epicką książkę czy filmową ekranizację, a nawet serial. Losy Jazz Jamboree nie tylko przeplatają się ze zmieniającą się Polską, ale mają też swoją własną dramaturgię, zapierające dech w piersiach wzloty i przykre upadki. Jamboree często potwierdzało, uzasadniało naszą przynależność do świata wielkiego jazzu, w końcu na festiwalu występowali najwięksi, od Duke’a Ellingtona, przez Keitha Jarretta, Chicka Coreę, Herbiego Hancocka, po Milesa Davisa i Dizzy’ego Gillespiego. W chwilach słabości impreza przegrywała – programowo, muzycznie, nastrojowo – z dziesiątkami innych jazzowych wydarzeń w kraju. Dziś jest znów na fali wznoszącej. Na szczęście, bo Jazz Jamboree obchodzi w tym roku swoje 60. urodziny.

Pierwsza warszawska edycja odbyła się we wrześniu 1958 roku w Stodole (wcześniej festiwal odbywał się w Sopocie), później JJ przeniosło się do Filharmonii Narodowej, a w 1965 roku do Sali Kongresowej. Swoje urodziny festiwal obchodzić będzie w Stodole, a jubileusz uświetnią m.in. Uri Caine, The Bad Plus, Art Ensemble of Chicago. Przede wszystkim czuję się więc jazzmanem, ale takim, dla którego bazą do improwizacji może być właściwie każdy rodzaj muzyki. Bo Bach, Beethoven lub Mahler nie są własnością muzyków klasycznych. My, jazzmani, też jesteśmy uczniami Bacha.

W tych kilku słowach zaklina się cała wszechstronność Caine’a, jego muzyczna wyobraźnia, wrażliwość, otwartość. Świadczą też o tym imprezy, na których występuje – Polskę odwiedzał już kilkukrotnie, występował m.in. na festiwalu Chopin i Jego Europa w Studiu Koncertowym Polskiego Radia w Warszawie, na poznańskim festiwalu Tazdik, gdzie towarzyszył zespołowi Johna Zorna, czyli Masadzie, na katowickim Katowice JazzArt Festiwalu czy Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie.

The Bad Plus

Uri Caine

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.