FILMÓW, które polecamy na 9. edycji American Film Festival

Gazeta Wyborcza - CJG - - /KINO -

anegdot, bo – jak wieść gminna niesie – uwielbia pojawiać się w najmniej spodziewanych miejscach w najmniej spodziewanym czasie. Impreza w akademiku? Sesja ślubna? Bar przy mało uczęszczanej trasie? Reżyser Tommy Avallone postanowił zweryfikować historie o niespodziewanych „murrayoobjawieniach” w nadziei, że znajdzie w happeningach aktora głębszy sens. Powstał przezabawny, ciepły film, który w niewymuszony sposób oddaje naturę charyzmy uwielbianego komika, jednocześnie przypominając, że tego, co w życiu najlepsze, czasami nijak nie da się zaplanować. i pewien bardzo mały konik. Im dalej na zachód, tym bardziej gęstnieje atmosfera... Film ma charakterystyczne, raczej powolne tempo, ale taki wybór wpisuje się w konwencję.

Świeże spojrzenie na skodyfikowany gatunek i rzadki przykład westernowej bohaterki, która nie boi się wziąć losu we własne ręce. USA 2018. Reż. Donal Moscher, Michael Palmieri

Z telewizji i prasy wyłania się obraz Ameryki w kryzysie. Kino, zawsze blisko pulsu rzeczywistości, robi się coraz mroczniejsze. Moscher i Palmieri zwracają obiektyw ku jaśniejszemu wycinkowi amerykańskiego tu i teraz. Centrum ich świata to Eureka Springs, małe miasteczko w stanie Arkansas. Przestrzeń, w której spotykają się gorliwi chrześcijanie i… drag queen występujące w lokalnym barze. Co łączy bohaterów? I jedni, i drudzy wierzą w sztukę, rozumieją jej moc. Powstał prowadzony przez uważną kamerę, nieco idylliczny, ale wielce potrzebny w dzisiejszych smutnych czasach obrazek dający nadzieję, że „porozumienie ponad podziałami” to nie jedynie pusty slogan. USA 2018. Reż. Bart Layton Ciekawa propozycja dla wielbicieli dziwacznych historii z życia wziętych. Opisywana przez debiutującego w fabule dokumentalistę Barta Laytona historia ma korzenie w rzeczywistości. 14 lat temu paczka studentów wymyśliła napad doskonały: kradzież cennych książek z uniwersyteckiej biblioteki.

Layton zebrał świetną, energetyczną obsadę, którą z wyczuciem prowadzi przez psychologiczne niuanse tej momentami bardzo niepoprawnie zabawnej opowieści. Co ciekawe, w projekcie wzięli też udział prawdziwi sprawcy, którzy towarzyszą bohaterom jako głosy z offu, dopowiadające, co w danym momencie chodziło im po głowie. USA 2018. Reż. Nicole Brending

Propozycja dla fanów „Ekipy Ameryka”, czyli lalkowy film bardzo dla USA 2018. Reż. Gus Van Sant

Gus Van Sant wraca do niezłej formy. Tym razem bierze na warsztat historię napisaną przez życie, ale na szczęście udaje mu się uniknąć typowych raf, na których rozbijają się filmowe biografie. Wielka w tym zasługa aktorów: Rooney Mara, Jonah Hill, Jack Black – wszyscy są tu doskonali. Ale bank rozbija Joaquin Phoenix. To on jest filmowym Callahanem – czerpiącym z życia garściami pijakiem, którego nawet tragiczny wypadek z finałem na wózku inwalidzkim nie potrafił wyrwać z baru. Gdy jego dziewczynie i opiekunowi z AA jakimś cudem udaje się namówić go na leczenie, Callahan odkrywa w sobie talent rysownika, a jego wariackie komiksy okazują się międzynarodowym przebojem. Scenariusz mógłby być mocniejszy, ale tour de force Phoe-nixa wystarczy, by pójść do kina.

9. AMERICAN FILM FESTIVAL 23-28 PAŹDZIERNIKA, Kino Nowe Horyzonty, Wrocław. Program i bilety: americanfilmfestival.pl

Nicolas Cage w filmie „Mandy”, reż. Panos Cosmatos

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.