POLACY I UKRAIŃCY POD FLAGĄ NIEBIESKO-POMARAŃCZOWĄ

Gazeta Wyborcza - CJG - - /W MIEŚCIE - MAGDALENA DUBROWSKA

POD PATRONATEM Warszawa w Budowie to festiwal organizowany co roku przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej poświęcony roli projektowania w kształtowaniu życia codziennego w mieście. W tym roku tematem przewodnim jest sąsiedzkość.

– Głównie chodzi o nowych mieszkańców i mieszkanki Warszawy, którzy przyjeżdżają ze wschodu Europy i stają się naszymi sąsiadami – mówi kurator wystawy Szymon Maliborski. – Spotykamy ich na co dzień, mieszkamy drzwi w drzwi, często nie zdając sobie z tego sprawy. Pierwszy raz od czasu II wojny światowej przełamywana jest monoetniczność Warszawy.

MSN zaprosiło do współpracy kuratorów i kuratorki z kijowskiego Centrum Badań nad Kulturą Wizualną. To kolektyw, który stara się uchwycić obraz dzisiejszych stosunków polskoukraińskich i pokazać różnorodne znaczenia wokół tematu sąsiedzkości.

Prace ukraińskich i polskich artystów i artystek będą pokazane na dwóch poziomach pawilonu Cepelii. To świetna okazja, żeby zajrzeć w niedostępne na co dzień czeluście byłego kasyna. Ekipa MSN przywraca temu zaniedbanemu gmachowi, w którym mieściły się kafejki internetowe i kluby nocne, pierwotną wystawienniczą funkcję. Celem pawilonu Centrali Przemysłu Ludowego i Artystycznego wybudowanego w 1966 r. według projektu znakomitego architekta Zygmunta Stępińskiego było pokazywanie sztuki ludowej. Przez lata transformacji i kapitalizmu filigranowy przeszklony budynek zaczął obrastać w nowe kolory, np. intensywnie pomarańczowa fasada to pamiątka po biurze podróży, a samoprzylepne folie wyciemniły go od środka. Otwarciu wystawy „Sąsiedzi” będzie towarzyszyła kampania na miejskich słupach ogłoszeniowych i citylightach, w ramach której artystka i kuratorka z Kijowa Oksana Briuchowecka stworzyła realistyczne plakaty pokazujące różne zajęcia wykonywane zwykle przez Ukrainki w Polsce. Te stereotypowe wizerunki kelnerki, pomocy domowej, sprzedawczyni w sklepie itp. będą zestawione z portretem Łesi Ukrainki, bohaterki narodowej, ukraińskiej ikony, ale i emancypantki, która na przełomie XIX i XX w. walczyła o prawa kobiet i solidarność klasową.

Oprócz wystawy jest też program wydarzeń towarzyszących, a pierwsze z nich – impreza „Czy będziesz moim sąsiadem?” – odbędzie się po wernisażu, w sobotę o godz. 21.30 w barze Studio (pl. Defilad 1, wstęp wolny). Mural Oksany Briuchoweckiej to pierwsza rzecz, która rzuca się w oczy na wystawie. Widać go z zewnątrz przez oczyszczone z folii samoprzylepnej szyby pawilonu Cepelii. Umieszczony jest na tle swoistej niebiesko-pomarańczowej flagi, która powstała przez nałożenie na siebie f lag polskiej i ukraińskiej i zmieszanie ich kolorów. Z kolei sentencja „Has not died yet” to swobodne tłumaczenie na angielski pierwszych słów hymnów naszych dwóch krajów, które zaczynają się tak samo: „Jeszcze nie zginęła”. Taras Kamiennoj, który jest artystą, ale pracuje też jako robotnik fizyczny, stworzył instalację z materiałów budowlanych. Jego prace wynikają zwykle z doświadczeń na różnych budowach, a na wystawie w Cepelii zobaczymy m.in. rusztowanie mieszkalne, konstrukcję z desek, płyty pilśniowej i folii wzorowaną na tych, które robotnicy organizują sobie w miejscu pracy. Tymczasowa budowla służy z jednej strony jako rusztowanie, ale w środku można też spać.

Wystawa „Sąsiedzi” w modernistycznym pawilonie Cepelii na rogu ul. Marszałkowskiej i Al. Jerozolimskich to główne wydarzenie 10. edycji festiwalu Warszawa w Budowie. Otwarcie festiwalu i ekspozycji w sobotę.

To seria rysunków artysty Dawida Cziczkana przedstawiająca pomniki bohaterów narodowych Ukrainy: Iwana Franko i Łesi Ukrainki poddane dekomunizacji, czyli zniszczeniu. To fantazja, która pokazuje, do czego może doprowadzić rozpędzona machina dekomunizacyjna. Grozi wyrzuceniem na śmietnik historii postaci z panteonu ukraińskich bohaterów, które też miewały f lirt z marksizmem czy socjalizmem. Dodatkową wartością rysunków Cziczkana są dziury i rozdarcia powstałe w wyniku zniszczenia wystawy jego prac w Centrum Badań nad Kulturą Wizualną w Kijowie w 2017 r. Centrum zostało wówczas zaatakowane przez grupę skrajnie prawicowych zamaskowanych bojówkarzy.

Wystawę „Sąsiedzi” oglądać można do 11 listopada codziennie oprócz poniedziałków w godz. 12-20. Wernisaż w sobotę o godz. 19. Pawilon Cepelii, ul. Marszałkowska 99/101. Bilety: 2 zł.

Mural Oksany Briuchoweckiej. Sentencja „Has not died yet” to swobodne tłumaczenie na angielski pierwszych słów hymnów naszych dwóch krajów, które zaczynają się tak samo: „Jeszcze nie zginęła”

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.