JAK BRZMI SPRZECIW

Gazeta Wyborcza - CJG - - /MUZYKA - ŁUKASZ KAMIŃSKI

Jeśli obchodzić urodziny, to z mądrym hałasem i świadomą zabawą. W sobotę w Pogłosie 25-lecie działalności artystycznej obchodzić będzie punkowa, hardcore’owa wytwórnia Refuse Records. W programie jubileuszu m.in. koncerty amerykańskiej grupy Wall Breaker, szwedzkiej Beyond Pink czy polskiego Government Flu.

Beyond Pink to grupa dziewczyn z Malmö, które sieją punkową zawieruchę od początku XXI wieku. Założyły zespół z przyjaźni, ale też, jak same przyznają, nastawienia, butnego, zdroworozsądkowego podejścia, że „każdy-kto-chce-grać-w-kapeli-może-torobić-bez-względu-na-swoje-umiejętności-czy-fakt-że-jest-dziewczyną”. Dotychczas BP wydały kilka płyt, niektóre ukazały się nakładem warszawskiej oficyny Emancypunx Records. Od samego początku dla zespołu równie ważny był element zabawy („Nie bądźcie głupi i nie bierzcie siebie i wszystkiego innego, w tym naszego zespołu, zbyt poważnie” - mówiły w jednym z wywiadów) co przesłanie, że dziewczyny, jeśli tylko chcą, to mogą chwycić za instrumenty i hałasować tak samo głośno jak chłopaki („To oczywiste, że na nasze koncerty przychodzi więcej dziewczyn niż na imprezy, na których występują zespoły złożone z samych mężczyzn. To jest dla nas dowód, że coś zmieniamy. Zdarza się, że podchodzą do nas dziewczyny i mówią, że dzięki nam same sięgnęły po instrumenty, założyły własne grupy, zainteresowały się hard core’em”.). Beyond Pink występowały już w Polsce kilkukrotnie, m.in. na Nocy Walpurgii (kiedyś odbywającym się w Warszawie, dziś w Berlinie, cyklicznym festiwalu poświęconym promocji udziału dziewczyn w scenie hardcore/punk i ruchach kontrkulturowych) czy gdyńskim DIY Hardcore Punk Feście. Ci, którzy widzieli je na żywo, wiedzą, że ich koncerty kipią od drapieżności, energii.

Innym bohaterem wieczoru będzie zespół o nieco mniejszym stażu, ale równie potężnej sile gitar, basu, perkusji i wokalu, czyli pochodzący z New Jersey (stanu, który dał światu artystów tak różnych jak Bon Jovi, Bruce Springsteen i The Misfits) Wall Breaker. Nawiązując do klasyków sceny hardcore’owej, Amerykanie znaleźli własny sposób, by brzmieć jak najbardziej współcześnie, przyspieszyli i połamali tempo, zostawiając oczywiście dużo miejsca na polityczno-społeczne manifesty wykrzyczane światu prosto w twarz.

Najnowszy album zespołu zatytułowany jest „Democracy Dies”, a wśród kompozycji, których średnia długość wynosi około półtorej minuty, są takie strzały jak „AmeriKKKa” czy „Power For The War Machine” – widać i słychać, że Wall Breaker nie owijają w bawełnę. Notka wydawcy albumu, czyli Refuse Records, wyjaśnia wszystko: „To jest hard core czasów Trumpa, czyli ery budowania murów. A to jest Twój nowy soundtrack do ich burzenia”.

Chwili oddechu nie można będzie też złapać podczas występu warszawskiego zespołu Government Flu, który podobnie do swoich amerykańskich kolegów przedkłada intensywność nad długość kompozycji. Piosenki zespołu to wysokooktanowa adrenalina o wysokim stężeniu. Warszawiacy już dawno wypracowali, wyhałasowali i wykrzyczeli sobie uznanie na niezależnej polskiej scenie i na międzynarodowej, regularnie grając trasy w Europie czy Stanach Zjednoczonych – USA są zresztą ważnym odniesieniem dla Government Flu, nazwa grupy pochodzi od jednej z piosenek klasyka punk rocka Dead Kennedys, a sama grupa nagrywała w przeszłości własne wersje utworów takich grup jak Jerry’s Kids czy Void.

Beyond Pink, Wall Breaker, Government Flu to niejedyni bohaterowie jubileuszowej imprezy Refuse Records, wytwórni wydającej zarówno klasyków sceny niezależnej, jak i artystów, którzy stawiają pierwsze muzyczne kroki. W sobotę wystąpią też krakowski Protein, częstochowskie ViciousxReality, warszawski Heetseaker, berliński The Fog, Waste z Göteborga czy częstochowski Regres.

SOBOTA 13 października, godz. 17. Pogłos, ul. Burakowska 12. Bilety 40 zł.

Beyond Pink, czyli szwedzka zawierucha punkowa

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.