Lepiej wynająć, niż sprzedać

Gazeta Wyborcza - Dom (Nieruchomosci) - - Dom - MA REK WIEL GO

Prawdopodobnie większość inwestorów, którzy w ostatnich latach kupili nowe mieszkania dla zarobku, woli je teraz wynająć, niż sprzedać.

Z najnowszego raportu firmy doradczej Reas i serwisu GazetaDom.pl wynika, że w Warszawie już co piąta oferta sprzedaży na rynku wtórnym dotyczy mieszkań wybudowanych po 2005 ro ku. – Wię kszość z nich kupiono z nadzieją odsprzedania po wyższej cenie – ocenia Monika Bazyl z Reasu. I przyznaje, że nie wszyscy inwestorzy zrobili na tym dobry interes, bo wskutek kryzysu ceny mieszkań zamiast rosnąć, spadają. – Aci, którzy nie są w stanie spła cać kre dy tu, mu szą je te raz sprzedać – mówi analityczka.

Równocześnie jednak przyznaje, że na rynku najmu wybudowane wostatnich latach mieszkania mają jeszcze większą przewagę – stanowią już prawie dwie trzecie oferty! Niemal co trzecie z tych mieszkań powstało po 2005 r. O czym to świadczy? – Że wśród nabywców nowych mieszkań najpewniej przeważają długoterminowi inwestorzy, którzy chcą czerpać dochód z najmu – odpowiada Monika Bazyl.

Także pośrednicy zwracają uwagę, że właściciele mieszkań wolą je wynająć, niż sprzedać, gdyż musieliby się zadowolić ceną dużo niższą od oczekiwanej. Niewielu jest bowiem kupujących, bo spadła dostępność kredytów. Z kolei ci, którzy mają pieniądze lub zdolność kredytową, czekają, aż ceny mieszkań spadną jeszcze bardziej.

– Rynek jest w stanie zupełnej stagnacji. Transakcje są pojedyncze, bo wszyscy przyjęli pozycję wyczekującą. Próbują sprzedawać tylko ci, którzy z róż nych powo dów mu szą – stwierdziła Ksenia Zacharewicz z zarządu Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości na niedawnej konferencji.

Za to rynek wynajmu wyraźnie się ożywił. Nie tylko więcej jest najemców, ale też i wynajmujących, dzięki czemu czynsze są stabilne, a wniektórych miastach nawet spadły.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.