VAT na mieszkania nie musi wzrosnąć

Gazeta Wyborcza - Dom (Nieruchomosci) - - Dom - MAWI

Polska ma wolną rękę w kwestii VAT w budownictwie mieszkaniowym. Unia Europejska już nie wymaga od nas podwyżki stawki tego podatku z 7 do 22 proc.

27 unijnych ministrów finansów zaakceptowało w ubiegłym tygodniu propozycję Komisji Europejskiej dotyczącą utrzymania preferencyjnych stawek VAT m.in. w budownictwie mieszkaniowym. Ma to pomóc branży przetrwać kryzys.

Wiceprzewodniczący sejmowej komisji infrastruktury Janusz Piechociński (PSL) zapowiedział, że spróbuje przekonać Unię do wprowadzenia powszechnego podatku VAT na mieszkania wwysokości nie większej niż 5 proc.

Wcześniej PSL będzie jednak musiał przekonać nasz rząd do niepodwyższania stawki tego podatku.

Ta miała wzrosnąć z 7 do 22 proc. już w 2008 r., ale Sejm uchwalił tzw. definicję budownictwa społecznego, która miała zapobiec podwyżce VAT na nowe mieszkania o powierzchni do 150 m kw. powierzchni użytkowej oraz na do my jed no ro dzin ne – do 300 m kw.

Wgrudniu 2007 r. Rada Unii Europejskiej przedłużyła jednak możliwość stosowania preferencji do końca 2010 r. dla wszystkich mieszkań bez względu na ich powierzchnię. Nasz minister finansów wydał zaś rozporządzenie utrzymujące w tym okresie podatkowe status quo.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.