Zanim zaczniesz budować

Większość rzeczy, które chciałbyś wiedzieć o kupnie działki i wyborze projektu, ale nie masz pojęcia, o co zapytać

Gazeta Wyborcza - Dom (Nieruchomosci) - - Dom -

Koniecznie zwróć uwagę na drogę, jaka prowadzi na działkę. Polna latem wygląda uroczo i bez problemu można nią przejechać. Problemy zaczynają się jednak jesienią i zimą. Trzeba wtedy albo zrobić drogę (inny mi słowy wy móc na gmi nie jej utwardzenie, co z całą pewnością potrwa), albo zainwestować w samochód z napędem na cztery koła (co kosztuje).

Zwróć też uwagę na media oraz sąsiedztwo – najlepiej nie mieć obok budowanej teraz bądź za kilka lat trasy szybkiego ruchu, warsztatu samochodowego za płotem czy autostrady albo linii wysokiego napięcia.

Działka powinna być uzbrojona, czyli mieć doprowadzony prąd, wodę oraz kanalizację. Inaczej będziesz mu siał ko pać stud nię, bu dować szambo (ewentualnie biologiczną oczyszczalnię ścieków) albo ciągnąć kable elektryczne. Szambo, studnia bądź oczyszczalnia to wydatek od kilku do kilkunastu tysięcy każde. Uważaj zwłaszcza na prąd. Elektrownia mo że od mó wić po stawie nia transformatora, bo oceni, że jej się to nie opłaca. Jak wygląda sprawa z energią elektryczną, warto wiedzieć przed zakupem ziemi.

Drugi dylemat – wielkość. Bardzo do bra dział ka jest du ża, czyli ma 1,5 tys. m kw. Taka powierzchnia gwarantuje prywatność. Niestety, to również bardzo droga przyjemność, a więc taki ideał jest trudny do osiągnięcia. Przeciętnie działka wystawiona na sprzedaż ma 700-800m kw. albo i mniej.

Żeby dom dobrze się prezentował, zabudowa na działce nie powinna przekraczać jej 40 proc. Czyli na działce 500 m kw. maksymalnie można postawić dom 200 m kw. Je śli chcesz mieć miejsce na kawałek ogródka, potrzebujesz nieco więcej przestrzeni. I tak pod dom 100-metrowy wystarczy dział ka 400-500 m kw. Dom 200-250 m kw. powinien stać na działce ok. 800 m kw.

Te zasady obowiązują przy założeniu, że chcesz mieć dom wolno stojący. Wprzypadku domów szeregowych przed do mem jest za zwyczaj 150200 m kw. ogródka. Na pocieszenie można dodać, że nawet 500-metrowa działka według standardów np. angielskich to spo ro. Tam przed do mem jednorodzinnym często można postawić jedynie pół leżaka.

Dyle mat trze ci – kształt. Do bra działka jest zbliżona do kwadratu i na wmiarę równym, czyli niezbyt nachylonym terenie. Pamiętaj, jeśli jest węższa niż 12 m, bardzo trudno będzie na niej postawić dom.

Na dodatek wąska działka równa się drogi projekt, bo trzeba będzie tworzyć go od podstaw albo mocno dostosowywać do nietypowego kształtu działki.

Innymi słowy, czasami lepiej jest wybrać mniejszy kawałek ziemi, ale kwa dra towy niż du żą, ale bardzo wąską działkę.

Dobra działka jest lekko nachylona na południe. Po południowej stronie domu działka powinna być całkowicie odsłonięta, tak żeby dom mogło swobodnie ogrzewać słońce, a od północy osłonięta (np. lasem). Nie wybieraj działki nachylonej na północ – wdomu będzie zimno i będziesz płacić duże rachunki za ogrzewanie.

Jak rozplanować dom?

Najlepiej bedzie, jeśli działka otoczona zostanie z trzech stron lasem albo lasem i jeziorem etc. Takie lokalizacje to rzecz jasna rzadkość. Musisz jednak pamiętać, że czym więcej sąsiadów i czym mniejsza działka, tym wię- ksze prawdopodobieństwo, że sąsiad, wychodząc na podwórko, będzie ci zaglądał do talerza z zupą. Sposobem na większą prywatność jest dom w kształcie litery L. Tworzysz wówczas enklawę niewidoczną przynajmniej dla części osób.

Podstawowe pytanie – jaka ma być powierzchnia domu? Siądź z rodziną i zastanówcie się, czego potrzebujecie. Pomyśl, ile metrów kwadratowych ma mieć dom (np. 300 m kw., kiedy dzieci się wyprowadzą, może się okazać zbyt dużą powierzchnią), zastanów się nad liczbą kondygnacji, liczbą pokoi, czy kuchnia ma być otwarta, czy zamknięta, ile sypialni potrzebujesz, ile łazienek, czy w domu ma być garderoba, pralnia, spiżarnia, gdzie powinna być kotłownia etc.

Generalnie pamiętaj o kilku wskazówkach: 11 część dzienną, czyli salon, najlepiej jest umieścić na południu. Podobnie jak ogród; 11 wjazd do domu (spiżarnie i garaż/e) powinien być od północy. 11 sypialnie dobrze jest umieścić od wschodu ( jeśli ktoś lubi, jak go budzi słońce) bądź od zachodu ( jeśli ktoś nie lubi).

Stawiać budynek par terowy

czy piętrowy?

Oba rozwiązania mają wady i zalety oraz swoich gorących zwolenników i przeciwników.

Warto budować dom parterowy. Jeśli działka jest duża, można na niej postawić budynek parterowy (wygodny zwłaszcza dla starszych osób i dzieci, bo nie mu szą się wspi nać po scho - dach). Parterowy budynek to też najlepsza, bo najłatwiejsza opcja wbudowie, jeśli teren jest mocno nachylony.

Budowa domu parterowego pozwala mocno zredukować koszty. Odpada wiele rozwiązań technologicznych niezbędnych w przypadku stawiania domu piętrowego, jak robienie stropu, mocniejszej konstrukcji dachu, inwestowania wokna połaciowe. Skoro dom jest łatwiejszy do zrobienia, ciężej jest też coś przy nim spaprać ekipie budowlanej.

Warto budować dom piętrowy – czyli w pol skich wa run kach tzw. do m z poddaszem użytkowym. Takie rozwiązanie jest zalecane, zwłaszcza kie- dy działka jest mała bądź wąska. Niestety, kosztuje zazwyczaj minimum o kilkanaście procent więcej niż dom parterowy. Koszty można jednak rozłożyć w czasie. Wystarczy, że wykańczanie domu podzielisz na dwa etapy. Wpierwszym robisz parter, wdrugim – poddasze.

Dużą zaletą domu z poddaszem jest to, że można go łatwo podzielić na strefy, np. na dole robimy przestrzeń wspólną dla całej rodziny, przyjmujemy gości. A góra jest tylko dla rodziny, można się tam schować, spać etc.

Wdomu parterowym można też postawić balkon.

121Projekt gotowy czy indywidualny?

Masz już działkę? Teraz musisz załatwić projekt. Możesz wybrać dwa rodzaje: gotowy oraz indywidualny. Różnica między tymi dwoma typami projektów jest jak między kupnem ubrania w sklepie a uszyciem go na miarę u krawca. Go towy ( tzw. ty powy) – jest już sprawdzony – to znaczy, że podobne domy już gdzieś zostały wybudowane. Kosztuje niewiele – 1,5-2 tys. Zazwyczaj jest do niego doliczony kosztorys, czyli wyliczenia. Można go dostać od ręki, np. kupić przez internet.

Wady? Sztampa, większość projektów go towych jest niezbyt pięk na i odzwierciedla tęsknoty Polaków za wiejskim dworkiem. To nie znaczy jednak, że i tu nie można znaleźć czegoś ciekawego. Wprojekcie gotowym nie można też za dużo zmieniać. Zamówić projekt indywidualny, czyli dostosowany do potrzeb klienta. Chcesz werandę przed domem rodem z amerykańskiego Południa, dostajesz werandę. Marzy ci się gabinet do pracy z wielkim oknem na ogród – dostajesz gabinet, myślisz o w salonie od podłogi do sufitu – masz to.

Cena to zazwyczaj kilkanaście tysięcy złotych.

Jak oszczędzać

przy budowie?

Zawczasu pomyśl o takich szczegółach jak rodzaj ogrzewania (elektryczne, olejowe, gazowe itp.), czy budynek ma mieć piwnicę, kominek, czy wybudować garaż jako osobny budynek, czy jako część domu. Jeśli nie za-

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.