WIEŚCI ARCHITEKTONICZNE Z SERWISU BRYLA.PL

Gazeta Wyborcza - Dom (Nieruchomosci) - - Dom - HADA DLL

Tradycyjna architektura holenderska to ceglane elewacje o wyrazistym kolorze, często pokrywane równomiernie farbą wcelu ukrycia zaprawy i ujednolicenia elewacji. To także charakterystyczne szczyty przylegających do siebie kamienic i silnie podkreślany wertykalizm. Podobne cechy przyjęli architekci z pracowni ARE, projektując nowe poznańskie osiedle Małe Naramowice i wnim tzw. Rynek dla Małych Naramowic.

Założenie składa się z domów jednorodzinnych, szeregowych i mieszkań, wraz ze wspólnym „rynkiem”, gdzie znajdą swoje miejsce drobne usługi i ogólnodostępna przestrzeń publiczna.

Z pewnością jest to jeden z nielicznych przykładów rozwiązań urbanistycznych nowych osiedli mieszkaniowych, gdzie próbuje się pobudzić życie społeczne. Na ogół nowe osiedla stają się swoistymi enklawami na uboczu miasta, zupełnie odseparowanymi od otoczenia, które wymierają w ciągu dnia wgodzinach pracy i wyciszają się zupełnie w nocy. Tymczasem „rynek” ma zbudować relacje sąsiedzkie i poczucie własności i wspólnoty.

Forma samych obiektów może budzić różne emocje i zastrzeżenia. Nie jest to oczywiście bezpośrednie nawiązanie do konkretnych wzorów, na przykład holenderskich, czy skojarzeń z historyczną zabudową hanzeatyckich portów. Jednak przyjęty charakter obiektów jest dość czytelny, a przeróżne skojarzenia nasuwają się same.

Z pewnością można określić, że jest to ciekawy punkt na mapie polskich inwe stycji miesz ka niowych. Wnajbliższych latach okaże się, czy te go ty pu inwe stycje po do ba ją się i u nas.

11

Najwyższe wieżowce Europy Zachodniej

Do 2014 roku w biznesowej dzielnicy Paryża La Defense wyrosną dwa najwyższe wieżowce Europy Zachodniej – Hermitage Plaza.

Autorem ich projektu jest pracownia architektoniczna Foster + Partners Normana Fostera. Ujawnione na targach MIPIM wCannes plany inwestycji przewidują m.in. wzniesienie dwóch 323-metrowych wieżowców, czym uzyska ją ty tuł naj wyż szych te go ty pu obiektów w Europie Zachodniej. Cały kompleks ma być zlokalizowany we wschodniej części paryskiej dzielnicy La Defense – w Courbevoie, tuż nad brzegiem Sekwany. Będzie on miał charakter multifunkcyjny i mieścić ma m.in. hotel, spa, apartamenty, biura, sklepy i kawiarnie.

Stanowiące część kompleksu Hermitage Plaza wieżowce będą miały subtelnie skręconą bryłę. Ich ściany u podstawy będą skierowane naprzeciw siebie, lecz wraz z osiąganiem wysokości będą się przekręcać względem osi – każda winną stronę. Dzięki temu budynki będą oferować widok wkażdym kierunku i obejmą całość panoramy Paryża.

Interakcja między strukturą ścian, zastosowanymi materiałami i światłem słonecznym będzie sprawiała, że wygląd wieżowców będzie się zmieniał wraz z obiegiem słońca na niebie. Szklana fasada ma wykorzystywać technologie zrównoważonego budownictwa, dzięki czemu budynki mają osiągnąć najwyższą ocenę w klasyfikacji BREEAM.

Podium wieżowców ma przypominać bryłą formę kryształu i mieścić będzie biura. W dwóch innych budynkach satelitach ma być zlokalizowana galeria i audytorium.

Budowa kompleksu ma się rozpocząć w 2010 roku. Planowany termin oddania inwestycji to 2014.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.