Kredyt z dopłatą hitem 2009 r.

Gazeta Wyborcza - Dom (Nieruchomosci) - - Dom - MAWI

Po kredyt mieszkaniowy, w którego spłacie pomaga państwo w ramach programu „Rodzina na swoim”, sięgnęło w ubiegłym roku ponad 30 tys. rodzin. Pożyczyły one łącznie przeszło 5,4 mld zł.

O tym, że kredyt z budżetową dopłatą stanie się w 2009 r. prawdziwym hitem na rynku kredytów hipotecznych, pisaliśmy już pod koniec 2008 r. Wcześniej rządził na nim frank szwajcarski, więc mało kogo interesowały złotowe kredyty. Ich oprocentowanie było o tyle wyższe od frankowych, że żadna dopłata nie rekompensowała strat.

Sytuacja zmieniła się diametralnie po wybuchu kryzysu finansowego. Kredyty we frankach stały się praktycznie niedostępne dla przeciętnego klienta. Kredyt z rządową dopłatą do rat w ramach „Rodziny na swoim” zaczął więc zyskiwać na popularności. Do jej wzrostu przyczyniła się także zmiana w styczniu 2009 r. ustawy o f inansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania. Nowela złagodziła warunki uzyskania budżetowej dopłaty. Dzięki niej rodzina może zaoszczędzić kilkadziesiąt tysięcy złotych, bo przez osiem lat płaci mniej więcej o połowę niższe odsetki.

Mieszkań objętych programem zaczęło przybywać, bo kryzys zmusił deweloperów do obniżenia cen. Ponadto w „Rodzinie na swoim” uczestniczy coraz więcej banków. Kiedy ten program startował trzy lata temu, kredytów z dopłatą udzielał jedynie PKO BP. Obecnie oferuje go 14 banków.

Co to jest? Nasz Barometr to średnie oprocentowanie kredytów na zakup mieszkania obliczone na podstawie danych z 22 banków najbardziej liczących się na rynku. Wkalkulacjach nie uwzględniamy promocji ty pu „pierwszy rok taniej”. Przyjmujemy 20-letni okres spłaty kredytu.

Jak czytać tabelę? EXP 150/75 proc. to średnie oprocentowanie kredytu w kwocie 150 tys. zł zaciąganego na zakup nieruchomości wartej 200 tys. zł (relacja kredytu do warto ści nie ru cho mo ści to 75 proc.). Wten sam sposób należy czytać pozostałe warianty indeksu.

Po co Barometr? Jeśli zaciągasz kredyt mieszkaniowy o parametrach zbliżonych do opisanych wtabeli, możesz sprawdzić, czy twój bank plasuje się powyżej, czy poniżej średniej. Możesz też sprawdzić, jak w ostatnim czasie zmieniło się oprocentowanie kredytów wdwóch najbardziej popularnych walutach, i rozważyć negocjacje z bankiem lub zamianę swojego kredytu na tańszy.

Jakie banki wchodzą w skład Barometru? Bank BGŻ, Bank Ochrony Środowiska, Bank BPH, Bank Zachodni WBK, Deutsche Bank PBC, DnB Nord, Dom (oddział Getin Banku), For tis Bank Polska, GE Money Bank, ING Bank Śląski, Invest Bank, Kredyt Bank, Lukas Bank, mBank, bank Millennium, MultiBank, Nordea Bank Polska, Bank Pekao SA, PKO Bank Polski, Polbank, Raiffeisen Bank Polska.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.