Osiedle Marina Mokotów jeszcze urośnie

Budowę drugiego etapu osiedla Marina Mokotów chce w tym roku zacząć spółka PKO BP Inwestycje. Oprócz domów mieszkalnych w skład kompleksu wejdą także biurowce i hotel

Gazeta Wyborcza - Dom (Nieruchomosci) - - Dom -

tes, ta sama, która zaprojektowała pierwszą Marinę. Oba kompleksy będą się jednak mocno różnić. Po pierwsze, nowa inwestycja oprócz domów ma się składać także z biurowców i hotelu. Trzy sześciopiętrowe biurowce staną wzdłuż al. Żwirki i Wigury, czwarty – wpołudniowej części działki, od strony torów kolejowych. Będą mieć łączną powierzchnię biurową ok. 36 tys. m kw. (porównywalna z kompleksem biurowym Banku Pekao SA po drugiej stronie al. Żwirki i Wigury). Sześcio-ośmiopiętrowy hotel na 160 pokoi stanie u zbiegu linii kolejowej oraz al. Żwirki i Wigury. Te budynki mają stanowić parawan chroniący do- my przed hałasem z ulicy oraz linii kolejowej, wzdłuż której na dodatek wprzyszłości planowana jest trasa NS – część wewnętrznej obwodnicy miasta prowadząca z Okęcia do Trasy AK na Bemowie.

Druga różnica jest taka, że wnowej Marinie nie będzie domów jednorodzinnych, bliźniaków ani tzw. miejskich willi. To będą cztery pięcio-sześciopiętrowe bloki mieszczące w sumie 390 mieszkań.

– Planujemy standard powyżej średniego, porównywalny z tym, jaki mamy w naszych inwestycjach w Miasteczku Wilanów. W budynku w północnej części działki, położonym przy parku, planujemy urządzenie apartamentów z wyższej półki – wyjawia prezes Rzepka. Jest przekonany, że osiedle jest skazane na sukces. – Marina Mokotów ma silną markę. Ostatnie pięć mieszkań pokazowych wystawiliśmy na sprzedaż na przełomie listopada i grudnia 2008 r., w okresie największej niepewności związanej z kry- zysem. Sprzedały się błyskawicznie – mówi. Ale dodaje, że jego firma nie zamierza tylko odcinać kuponów od pierwszej Mariny. Wskazuje na atuty tej inwestycji – aż 60 proc. powierzchni biologicznie czynnej, w tym własny wydzielony park na terenie pofortecznym z 500-metrową ścieżką do joggingu oraz sześciodołkowe pole do trenowania gry w golfa położone w południowej części działki, wzdłuż Trasy N-S. Zwraca też uwagę na świetną komunikację – torami kolejowymi położonymi na południe od kompleksu będzie kursować Szybka Kolej Miejska z Okęcia na Dworzec Centralny. Jej stacja po drugiej stronie al. Żwirki i Wigury jest już gotowa, pociągi mają zacząć jeździć gdzieś na początku 2012. Wtedy z nowej Mariny do centrum dość wygodnie, bo nowymi pociągami, będzie można dojechać w jakiś kwadrans. Z pociągów prawdopodobnie będą też korzystać pracownicy biurowców przy al. Żwirki i Wigury – wedle szacunków będzie ich w su- mie ok. 4,4 tys., a pod budynkami biurowymi będzie tylko ok. 600 miejsc parkingowych (kolejne ponad 600 będzie przeznaczone dla części mieszkaniowej, a ok. 130 – dla hotelu). Wokolicy zaś już teraz nie da się postawić samochodu, wszystkie uliczki na starych osiedlach zajmują pracownicy biurowców Pekao SA, a na pierwszą Marinę nie da się wjechać, bo jest osiedlem grodzonym. – Naszą intencją jest, by nowa Marina nie była już aż tak odizolowana – zaznacza prezes Rzepka. Plany jego firmy zakładają, że inwestycja będzie realizowana jednym ciągiem, bez rozbijania na etapy. Zakończona ma zostać pod koniec 2013 r.

Pierwsza Marina była budowana przez spółkę, w której firma PKO BP Inwestycje podzieliła się udziałami po połowie z Dom Development. Drugi etap spółka banku PKO BP zamierza realizować samodzielnie, bo – jak mówi prezes Rzepka – Dom Development nie był zainteresowany kontynuowaniem współpracy. Zabudowę działki przy al. Żwirki i Wigury spółka PKO BP Inwestycje zapowiedziała już w2006r. Przez jakiś czas przymierzała się do budowy w tym miejscu centrum konferencyjno-kongresowego, dorobiła się nawet pozwolenia na budowę. Inwestycja nie doszła do skutku, bo firmie nie udało się znaleźć wystarczająco silnego partnera do jej realizacji.

PKO BP Inwestycje ma w planach jeszcze jedną inwestycję mieszkaniową – osiedle na 2 tys. mieszkań na 24 ha pomiędzy ul. Gniewkowską, Ordona i planowanym przedłużeniem Prądzyńskiego. To grunt należący do Polskich Kolei Państwowych. Spółka prezesa Rzepki już w maju 2006 r. podpisała z kolejarzami list intencyjny o współpracy, ale umowy nie podpisała do dziś, wciąż nie ustalono także, jakie mają być proporcje mieszkań i biur na tej działce. Wojciech Rzepka nie potrafi określić żadnych terminów rozpoczęcia tej inwestycji.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.