Do łazienki i kuchni według potrzeb i upodobań

Gazeta Wyborcza - Dom (Nieruchomosci) - - Dom - MAREK LEWICKI

Zdecydowanie najwyższy komfort kąpieli w wannie umożliwia bateria termostatyczna. Umieszczony w niej termostat stanowi element sterujący dopływem wody do baterii. Dzięki jego błyskawicznej reakcji na zmiany temperatury i ciśnienia (poniżej 0,5 s) zapewniamy sobie niemożliwą do uzyskania w przypadku innych produktów wygodę. Napełniając wannę za pomocą takiej baterii, wystarczy ustawić pokrętłem odpowiednią dla nas temperaturę (np. 42°C) i odkręcić wodę za pomocą drugiego uchwytu. To wszystko. Po kilku minutach wystarczy przyjść i bez ryzyka oparzenia – bądź rozczarowania, że woda jest za chłodna – wejść do wanny. Jeżeli w tym czasie nastąpi zamiana jakiegokolwiek parametru (temperatury bądź ciśnienia wody zasilającej baterię), i tak uzyskamy wodę taką, jaką chcieliśmy.

Pamiętając o napełnianiu wanny, nie możemy jednak zapomnieć o kąpieli pod prysznicem. I tutaj termostat pokazuje swoją wyższość nad innymi bateriami, nigdy nie dopuszczając wody o temperaturze wyższej lub niższej niż ustawiona.

Niestety, bateria termostatyczna jest dość droga. Jeżeli nie możemy wydać kilkuset złotych na markowy produkt, dużo lepszym rozwiązaniem będzie nabycie zwykłej baterii jednouchwytowej. Zapewnia ona szybkie i proste ustawienie zarówno strumienia, jak i temperatury wypływającej wody.

Natomiast gdy w domu źródłem ciepłej wody będzie piecyk łazienkowy lub kocioł przepływowy, najlepiej przy wannie sprawdzi się bateria dwuuchwytowa (patrz ramka niżej). Ukrytymi pod jej korpusem zaworami – jednym do ciepłej wody, drugim do zimnej – można sterować niezależnie. Aby uzyskać odpowiednią temperaturę, odkręcamy pokrętło z gorącą wodą (powoduje to rozpoczęcie pracy urządzenia grzewczego), dodając jednocześnie po trochu zimnej, co nie ma wpływu na działanie kotła lub podgrzewacza.

Bateria prysznicowa. Również tu, a wzasadzie przede wszystkim pod prysznicem użytkownicy docenią zalety baterii termostatycznej. Nic tak nie denerwuje bowiem jak nagła i nieoczekiwana zmiana temperatury (bo w drugiej łazience inny domownik odkręcił kran), gdy stoimy w strugach wody wkabinie. Dlatego, kto choć raz miał okazję z niej korzystać, będzie chciał ją zamontować we własnym domu. Ale jeśli jej cena jest dla nas za wysoka (niestety, taka za 100 zł ma termostat tylko w nazwie), wybierzmy jednouchwytową. Zamiast gorączkowych regulacji pokrętłami – co byłoby konieczne, gdybyśmy zamontowali baterię dwuuchwytową – wystarczy jeden ruch dźwignią, aby ustawić odpowiednią temperaturę i siłę strumienia wody do kąpieli pod prysznicem.

Bateria umywalkowa. To najczęściej używana bateria w domu. Przy czteroosobowej rodzinie (zwłaszcza z małymi dziećmi) uzyskujemy ponad 40 uruchomień dziennie, czyli 15 tysięcy rocznie. Zatem wybierając tę armaturę, powinniśmy zwrócić uwagę na to, aby pomogła oszczędzać nam wodę. Dlatego najlepszym rozwiązaniem (poza wciąż zbyt drogimi bateriami elektronicznymi) będzie zakup baterii jednouchwytowej. Tym bardziej że zgodnie z najnowszymi normami niektórzy producenci oferują już modele jednouchwytowe o przepływie zaledwie około 5 l/min. Wystarczy to w zupełności do umycia rąk, a porównując z przepływem baterii dwuuchwytowej na poziomie 15 l/min, widać, ile wody możemy zaoszczędzić. Wzasadzie jedynym uzasadnieniem montażu baterii z dwoma pokrętłami, poza wymogiem wynikającym z zastosowania przepływowego urządzenia grzewczego do przygotowania ciepłej wody, jest dziś kwestia gustu albo konieczność dopasowania się do stylistyki wnętrza i pozostałych urządzeń zamontowanych w łazience, na przykład w stylu retro.

Bateria kuchenna. Powinna przede wszystkim być wygodna, bo niejednokrotnie musimy obsłużyć ją łokciem, trzymając w rękach duży i ciężki garnek, albo szybko, ale delikatnym strumieniem opłukać kilka liści sałaty. Z tego względu w kuchni raczej rzadko spotkamy baterie dwuuchwytowe. Dominują jednouchwytowe. Wybierając odpowiedni dla nas model, zwróćmy uwagę na to, aby dźwignia przesuwała się lekko i precyzyjnie (zarówno na boki, jak też góra – dół). Dzięki temu wyregulowanie strumie- nia lub temperatury wody będzie proste i nie zajmie nam dużo czasu.

Duże ułatwienie stanowi wyciągana wylewka. Jeżeli w domu dużo gotujemy, a kuchenka lub płyta znajduje się niedaleko zlewozmywaka, taka bateria umożliwi nam napełnienie stojącego na nich garnka. Wyciągana wylewka będzie też dużym udogodnieniem podczas napełniania wiadra lub wysokiego naczynia. Niektórzy producenci proponują wyciągane słuchawki, w których można zmieniać strumień wody między zwykłym a prysznicowym. Pomaga to w spłukiwaniu nieczystości znajdujących się w zlewozmywaku oraz ułatwia delikatne mycie warzyw i owoców.

W kuchniach, w których zlewozmywak znajduje się tuż pod oknem, praktycznym rozwiązaniem będzie zamontowanie baterii ze specjalnym złączem umożliwiającym jej wyjęcie i położenie poziomo, z wylewką przechylaną do poziomu, czy też niskiego modelu.

Odpowiednio zamontowane

Do tej pory 90 procent wszystkich wybieranych baterii wannowych i prysznicowych to modele ścienne w wersji natynkowej. Ich montaż jest stosunkowo prosty, a ewentualne błędy łatwo natychmiast wychwycić. Na oko widać, czy bateria jest wypoziomowana lub nie przecieka. Poza tym ich wybór jest znacznie większy niż baterii podtynkowych i są od nich znacznie tańsze. Natomiast zdecydowana większość baterii umywalkowych i kuchennych to modele stojące.

Baterie natynkowe. Występują we wszystkich rodzajach – można więc kupić baterie dwuuchwytowe, jednouchwytowe lub termostatyczne. Ciekawą odmianę prysznicowych baterii natynkowych niewymagającą stosowania skomplikowanych prac montażowych (są podłączane jak tradycyjne modele ścienne) ani kucia ścian stanowią panele prysznicowe. Składają się one z baterii (najlepiej termostatycznej), kilku bocznych dysz do hydromasażu, słuchawki ręcznej oraz prysznica górnego. Dzięki temu możemy sprawić sobie odrobinę luksusu: kąpiel w strugach deszczu lub orzeźwiający masaż wodny. Niestety, ten produkt nie należy do najtańszych – za przyzwoitej jakości panel zapłacimy powyżej 3 tys. zł, a takie za 500-1000 zł raczej nie posłużą nam zbyt długo.

Urządzeniem podobnym do panelu prysznicowego jest zestaw natryskowy z deszczownicą, czyli z okrągłą, owalną, kwadratową bądź prostokątną tarczą. Bateria, deszczownica i rączka natryskowa (często oferująca więcej niż jeden rodzaj strumienia wody – np. deszczowy, napowietrzony, masujący) połączone są w jedną estetyczną całość za pomocą chromowanych rur bez dodatkowej obudowy. Cena takiego zestawu natynkowego zaczyna się od 1500 zł.

Baterie podtynkowe. Na rynku europejskim stosuje się je chętnie już od lat, ale u nas są wciąż niezbyt często kupowane. Na pewno barierą jest ich wysoka cena, ale mała popularność wynika przede wszystkim z obawy, że cały korpus baterii schowany jest w ścianie, więc ewentualna awaria spowoduje rujnację łazienki. Producenci markowych armatur podtynkowych zapewniają jednak, że wszystkie elementy wpływające na funkcjonowanie baterii są dostępne od zewnątrz, więc ich wymiana nie sprawi kłopotu.

Z punktu widzenia użytkownika najistotniejszą zaletą wszystkich baterii podtynkowych jest to, że zapewniają one duży przepływ wody, znacznie większy niż odpowiadające im modele podtynkowe. Przykładem może być wannowa bateria termostatyczna, która w wersji podtynkowej jest w stanie dostarczyć nawet 50 l wody w ciągu minuty. W zupełności wystarczy to do napełnienia nawet największych wanien.

Bardzo efektowną odmianę baterii podtynkowych stanowią modele wielootworowe, montowane na brzegu wanny lub jej obudowie.

Zwolennicy kabin prysznicowych również docenią baterie podtynkowe. Umożliwiają one bowiem podłączenie dodatkowych elementów, takich jak deszczownica czy masujące dysze boczne.

Wofercie wielu producentów pojawiły się też systemy podtynkowe wwersji umywalkowej, bidetowej, a nawet zlewozmywakowej.

Baterie stojące. Wśród typowych baterii stojących najbardziej popularne są baterie jednootworowe, które montuje się w umywalkach lub zlewozmywakach z fabrycznie wyciętym otworem (wycinanie go samemu zawsze stanowi pewien kłopot, a poza tym kosztuje). Są również ekskluzywne, wysokie baterie wolno stojące mocowane w podłodze – zwykle przy wannach.

Oszczędzające wodę

Urządzając łazienkę lub kuchnię, zwykle zakładamy co najmniej 1015-letni okres eksploatacji zakupionych urządzeń. Dlatego gdy wybieramy baterie, warto zwrócić uwagę na takie, które zarówno zapewnią nam komfort mycia, jak i będą pilnowały racjonalnego zużycia wody. Dzięki temu zyskamy potrójnie: zapłacimy bowiem mniej za samą wodę, za jej podgrzanie, a potem za ścieki.

Do baterii wannowej podłączona jest jeszcze słuchawka prysznicowa i to właśnie ona pozostawia spore pole do popisu w kwestii oszczędności. Większość producentów ma w swojej ofercie słuchawki, które dzięki wbudowanemu ogranicznikowi przepływu minimalizują zużycie wody do 10 l/min. Biorąc pod uwagę, że wydajność przeciętnej baterii wannowej wynosi około 30 l/min, a przez standardową rączkę potrafią przepłynąć na-

Podtynkowe baterie mają elementy mieszające i konstrukcyjne ukryte w ścianie w puszce

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.