Jakie mieszkania kupowali Polacy w 2009 r.?

Gazeta Wyborcza - Dom (Nieruchomosci) - - Dom - MAWI

Dwupokojowe lub niewielkie trzypokojowe o powierzchni 45-60 m kw., najlepiej w budynku wybudowanym po 2000 r. i w cenie do 400 tys. zł – na takie mieszkania jest w naszym kraju największy popyt.

Analitycy agencji Metrohouse doszli do takiego wniosku po przeanalizowaniu kilkuset transakcji przeprowadzonych na rynku wtórnym w2009r. Aspiracje mieszkaniowe Polaków określały ich możliwości kredytowe, a te się skurczyły. Największa liczba transakcji (ok. 59 proc.) mieściła się w przedziale cenowym 200-400 tys. zł. Średnia cena transakcyjna wyniosła 357 tys. zł i była o prawie 100 tys. zł niższa niż w 2008 r.

Za taką kwotę można było kupić mieszkanie dwupokojowe (44 proc. wszystkich sprzedanych mieszkań) lub niewielkie trzypokojowe ( jedna trzecia transakcji). WMetrohouse zauważają, że te drugie miały na ogół wyjątkowo małą powierzchnię – ok. 50-60 m kw. Takie występują dość często w blokach z wielkiej płyty.

Generalnie największy odsetek transakcji (40 proc.) dotyczył mieszkań w przedziale 45-60 m kw. Tylko 9-proc. udział w transakcjach miały mieszkania o powierzchni większej niż 75 m kw. Średnia powierzchnia nabywanego mieszkania według szacunków Metrohouse wynosiła 52 m kw.

Z analizy Metrohouse wynika, że najchętniej kupujemy mieszkania wybudowane po 2000 r. (35 proc. transakcji). Jednak prawie tyle samo osób nie wzgardziło mieszkaniem w PRL-owskim bloku (wybudowanym w latach 1970-1990). Te mieszkania są najczęściej traktowane jako przejściowe, o czym może świadczyć duża rotacja właścicieli mieszkań położonych w popularnych blokowiskach.

Ile czasu mijało od zgłoszenia oferty do sfinalizowania transakcji? Średnio 102-104 dni. Przy czym właściciele mieszkań w blokach z wielkiej płyty na ogół szybciej dochodzili do porozumienia z kontrahentami niż właściciele mieszkań wybudowanych po 2000 r.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.