Fundamenty Od sztywności, wytrzymałości i trwałości fundamentów zależą bezpieczeństwo oraz stabilność każdego domu

Gazeta Wyborcza - Dom (Nieruchomosci) - - Pierwsza Strona - KATARZYNA WANGIN

Wkażdej dokumentacji architektoniczno-budowlanej określa się sposób posadowienia budynku, przystosowany do warunków gruntowych działki, na której ma stanąć. Wprojektach gotowych domów jednorodzinnych fundamenty zaprojektowane są dla przeciętnych warunków gruntowych, dlatego powinno się sprawdzić, czy można na nich wznosić dom na konkretnej działce. Do poprawnego zaprojektowania fundamentów potrzebna jest dobra znajomość warunków gruntowo-wodnych, dlatego warto wykonać badania geotechniczne. Można z nich zrezygnować jedynie wtedy, gdy wokół stoją już domy podobne wielkością do naszego, i wiadomo, że nie było problemów z ich budową.

Wykopy pod fundament

Przed rozpoczęciem robót fundamentowych powinno się usunąć 15-30-cm warstwę ziemi roślinnej (humusu) z całego obrysu przyszłego budynku (z 1-metrowym zapasem z każdej stro- ny) – przede wszystkich dlatego, że jest ona droga, a po zakończeniu budowy przyda się do urządzania przydomowego ogrodu. Poza tym trzeba ją usunąć, gdyż łatwo osiada oraz znajdują się wniej zarodniki, które mogą grozić rozwojem grzybów w nowo wybudowanym domu.

Sposób wykonania wykopu zależy od tego, czy ławy będą wylewane w deskowaniu, czy bezpośrednio w gruncie.

Sposób pierwszy ( rys.1 na s. 2). Usuwamy grunt z całego miejsca pod obrysem budynku, aż do poziomu posadowienia ław. Do wykonania takiego wykopu ( z ukształtowaniem skarp) najlepiej wynająć koparko-ładowarkę, dzięki której prace zabiorą tylko godzinę lub dwie. Ostatnie 15-20 cm wykopu wykonuje się ręcznie, aby go nie „przegłębić”. Jeżeli w którymś miejscu głębokość wykopu będzie większa niż poziom posadowienia, należy „przekopane” miejsce wypełnić chudym betonem (nigdy nie piaskiem). Na dnie wykopu układa się warstwę chudego betonu (do poziomu posadowienia fundamentów), dzięki czemu łatwiej będzie wytyczyć ławy funda-

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.