Kompleks biurowy nieopodal Okęcia

Przy ul. Żwirki i Wigury w kwietniu rozpocznie się budowa jednego z największych warszawskich parków biurowych

Gazeta Wyborcza - Dom (Nieruchomosci) - - Dom - MICHAŁ WOJTCZUK

Inwestorem jest firma deweloperska SwedeCenter należąca do grupy Inter Ikea. WWarszawie dziełem tego dewelopera jest rewitalizacja biurowca przy Al. Jerozolimskich 56c (tam przez lata mieścił się sklep Ikei), a także przerobienie na nowoczesny biurowiec kamienicy przy ul. Nowogrodzkiej 21. Swoją najnowszą inwestycję o nazwie Business Garden SwedeCenter zamierza zbudować na sześciohektarowej działce u zbiegu ulic Żwirki i Wigury, 1 Sierpnia oraz Iłżeckiej, vis-a-vis hotelu Novotel. To tereny dawnych ogródków działkowych, które zostały zlikwidowane po tym, jak odzyskali je spadkobiercy dawnych właścicieli. SwedeCenter chce tam postawić siedem budynków o łącznej powierzchni komercyjnej 90 tys. m kw. (będzie zatem prawie dwa razy większa od kompleksu Wiśniowy Business Park po drugiej stronie ul. 1 Sierpnia, który ma ok. 56 tys. m kw.).

Wpierwszej kolejności inwestor wybuduje dwa obiekty położone w narożniku Żwirki i Wigury oraz 1 Sierpnia oraz u zbiegu 1 Sierpnia i Iłżeckiej. Pierwszy z nich będzie biurowcem opowierzchni 17,3 tys. m kw., drugi – budynkiem hotelowo-konferencyjno-biurowym o powierzchni 14 tys. m kw. Inwestor ma już podpisaną umowę z operatorem hotelu, ale na razie go nie ujawnia. Budowa tych dwóch gmachów zacznie się w kwietniu, a do użytku zostaną oddane pod koniec 2011 r.

Business Garden zaprojektowali architekci z pracowni JSK, których najbardziej znanym dziełem jest Stadion Narodowy, ale na koncie mają także m.in. biurowiec Mercedesa przy ul. Gottlieba Daimlera. Budynki przy Żwirki i Wigury trochę go przypominają zaokrąglonymi kształtami i ilo- ścią przeszkleń. Inwestor podkreśla, że zabuduje tylko 40 proc. powierzchni działki, aż 60 proc. pozostawiając zielone. Połowa tego zielonego terenu będzie ponadto położona na tzw. gruncie rodzimym, na którym mogą rosnąć nawet duże drzewa, bo ich korzenie nie natkną się na schowane pod powierzchnią podziemne garaże. Inwestor zapowiada ponadto, że będzie ubiegać się o certyfikat LEED potwierdzający m.in. spełnienie bardzo rygorystycznych wymogów co do zużycia energii, wody, zastosowanych materiałów, gospodarowania odpadami. W Polsce jak dotąd ten ekologiczny certyfikat ma tylko biurowiec Deloitte House przy al. Jana Pawła II. Business Garden byłby pierwszym parkiem biurowym wPolsce i jednym z niewielu w Europie legitymujących się tym dokumentem.

Wpodziemnych parkingach Business Garden zmieści się 1,6 tys. aut. Ja- ko drugi ważny atut swojej inwestycji SwedeCenter podaje lokalizację – zaledwie 2 km od lotniska i 5 km od centrum Warszawy.

Ale dodajmy, że dojazd autem do centrum, nie mówiąc już oparkowaniu wokolicy, radykalnie się pogorszy wnajbliższych latach. Wolne miejsca parkingowe na pobliskich osiedlowych uliczkach „wyssał” zespół biurowców Pekao SA położony kilkaset metrów na północ, po drugiej stronie ul. Żwirki i Wigury, naprzeciwko osiedla Marina Mokotów. Ten kompleks ma ok. 36 tys. m kw. biur i tylko 500 miejsc na parkingach. A pracuje tam ok. 2 tys. osób. Na dodatek Pekao Inwestycje zapowiedziało, że zaczyna przygotowania do budowy drugiej części Mariny. Przy ul. Żwirki i Wigury mają powstać m.in. cztery budynki mieszczące ok. 36 tys. m kw. biur oraz hotel na 160 pokoi. Będą mieć około 730 miejsc w podziemnych parkingach, a pracować ma tam ok. 4,4 tys. osób.

Do budowy biur i hotelu przymierza się także Hochtief Project Development, który przygląda się działce z salonami samochodowymi u zbiegu Żwirki i Wigury oraz 1 Sierpnia, w narożniku przeciwległym do inwestycji SwedeCenter. Biurowce miałyby około 63,5 tys. m kw. i tylko 770 miejsc w podziemnych parkingach. Niewykluczone, że na początku 2012 r. dojechać w ten rejon z centrum miasta będzie można Szybką Koleją Miejską, która będzie kursować po torach na wschód od kompleksu SwedeCenter. Przystanek SKM jest już gotowy.

Inwestor Business Garden pociesza, że skrzyżowanie 1 Sierpnia oraz Żwirki i Wigury zostanie przebudowane, tak by usprawnić ruch. Dodatkowo ruch samochodowy na ul. Żwirki i Wigury zostanie rozładowany – zdaniem dewelopera – dzięki wybudowaniu Trasy N-S. Komunikację może też nieco poprawić przedłużenie ul. Woronicza prowadzące od ul. Etiudy Rewolucyjnej na Służewcu Przemysłowym do Żwirki i Wigury. W projekcie planu zagospodarowania rejonu ul. Konstruktorskiej zapisano, że przedłużenie tej ulicy ma przebiegać równolegle do planowanej Trasy N-S, wchłaniając uliczkę na terenie Mariny Mokotów.

Choć pierwsze budynki Business Garden mają być gotowe pod koniec 2011 r., inwestycja ta przegrała w konkursie na siedzibę Telekomunikacji Polskiej z mgławicową inwestycją Bouygues Immobillier, która nie ma jeszcze pozwolenia na budowę ani nawet warunków zabudowy. Jej realizacja zapowiadana jest dopiero na 2013 r.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.