Ogrzewanie

Gazeta Wyborcza - Dom (Nieruchomosci) - - Dom - BEATA ZIELIŃSKA,

Drewno można też efektywnie spalać w:

kominku z płaszczem wodnym. Wygląda on jak zwykły wkład kominkowy, ale działa jak kocioł grzewczy. Nie może być jednak jedynym źródłem ciepła w domu ze względu na konieczność regularnego uzupełniania opału. Dlatego stosuje się go we współpracy na przykład z kotłem elektrycznym lub na gaz.

Kominek z płaszczem wodnym o mocy 22 kW kosztuje około 4 tys. zł;

kominku połączonym z system DGP (dystrybucji gorącego powietrza). Do poszczególnych pomieszczeń powietrze dociera izolowanymi przewodami zakończonymi kratkami wlotowymi umieszczonymi wścianie oraz suficie. Orientacyjny koszt montażu systemu DGP wraz z materiałami (bez ceny wkładu kominkowego) waha się od 1000 zł (system grawitacyjny) do 3000 zł (system wymuszony).

kotle zgazowującym drewno. To urządzenie osiąga bardzo wysoką sprawność, a dzięki rozbudowanym systemom regulacji ich komfort obsługi jest podobny jak wkotłach gazowych. Niestety są dość drogie – za urządzenie omocy 23 kW zapłacimy ponad 6500zł.

Energia elektryczna

Z dostępnością do prądu nie ma problemu, a urządzenia nim zasilane są bardzo wydajne.

Jeżeli mamy możliwość korzystania z licznika dwutaryfowego (pobiera tańszy prąd nocą w godzinach 22-7, a także w ciągu dnia w godzinach 13-17), opłaca się zamontować:

podłogowe ogrzewanie akumulacyjne. Wówczas kable grzejne przykrywa się warstwą betonu o grubości 7-15 cm, która gromadzi ciepło wytworzone w nocy, a w dzień oddaje je do pomieszczeń.

piece akumulacyjne z dynamicznym rozładowaniem. Jeżeli zdarzy się, że ilość zgromadzonego ciepła nie zostanie wykorzystana w jednym cyklu rozładowania, to w następnym piec będzie ładował się krócej, dzięki czemu pobierze mniej energii.

Zkolei inwestorom ceniącym sobie wygodę obsługi oraz dbającym o ekologię, a przy tym mającym zasobniejsze portfele, można polecić instalację grzewczą zasilaną pompą ciepła. Jednak, aby pompa mogła działać, musi czerpać prąd. Wysokosprawne pompy z każdego kilowata dostarczanej do nich energii elektrycznej „produkują” ponad 4 kW mocy grzewczej. Podstawowym warunkiem ekonomicznej pracy sytemu z pompą jest wybór odpowiedniego źródła ciepła. WPolsce najczęściej wykorzystuje się wody gruntowe lub grunt, znacznie rzadziej powietrze. Najbardziej efektywnym źródłem energii dla pompy są wody gruntowe, gdyż już na głębokości 10 m pod powierzchnią ziemi przez cały rok temperatura wody utrzymuje się w przedziale 8-10°C. Jednak nie zawsze udaje się znaleźć warstwę wodonośną oodpowiedniej wydajności (około 0,2 m3/godz. wody na każdy kilowat mocy grzewczej).

Biorąc zaś pod uwagę kolektory gruntowe, najefektywniejsze są pionowe. Jednak koszt ich wykonania jest znacznie wyższy niż poziomych lub spiralnych. Z kolei do ułożenia kolektora poziomego potrzebna jest odpowiednio duża działka. Mniej miejsca zajmują kolektory spiralne, ale wykopy muszą być głębsze, a przez to i droższe.

Najtańszym i najłatwiejszym źródłem ciepła do pozyskania jest powietrze zewnętrzne. Nie trzeba bowiem ponosić nakładów na budowę dolnego źródła. Niestety, taka pompa podczas dużych mrozów może nie być wstanie zapewnić wystarczającej ilości ciepła. Niektóre wyłączają się automatycznie gdy temperatura spada poniżej -7°C, a inne dopiero przy -20°C.

Inne źródła ciepła

Choć gaz płynny jest jednym z najdroższych paliw w eksploatacji, to na pewno warto go wybrać jako rozwiązanie tymczasowe, gdy w okolicy wktórej wznosimy dom, w ciągu najbliższych lat przewiduje się rozbudowę sieci gazowej. Jeżeli przejście na ziemny zostanie uwzględnione wprojekcie instalacji gazu płynnego, wówczas po zmianie paliwa czekają nas tylko niewielkie przeróbki.

Jeszcze kilkanaście lat stare kotły węglowe wymieniane były powszechnie na olejowe. Obecnie po serii podwyżek paliwo to jest bardzo rzadko stosowane.

Choć ogrzewanie domu z elektrociepłowni jest o około 35 proc. tańsze w porównaniu z wykorzystaniem do tego z gazu ziemnego, to niewielu inwestorów może skorzystać z tego rozwiązania. Opłaca się ono jedynie wtedy, kiedy dom znajduje się blisko sieci ciepłowniczej.

Czytaj też na ABC.gazetadom.pl

ciepłem

Następny odcinek z cyklu „ABC budowy domu”, poświęcony zabudowie poddasza, ukaże się 27 października 2010 roku

Pompa ciepła jest polecana jako alternatywa ogrzewania olejem opałowym bądź gazem płynnym

Jeżeli mamy liczną rodzinę, a nie chcemy przeznaczaćoddzielnego pomieszczenia na kotłownię, dobrym rozwiązaniem jest montaż kotła kompaktowego z wbudowanym zasobnikiem (wygląda jak lodówka)

Kocioł na paliwa stałe z automatycznym podawaniem pelet lub ekogroszku

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.