Więcej mieszkań w„Rodzinie na swoim”

1 października zaczną obowiązywać nowe limity cen mieszkań, na które można zaciągnąć kredyt z dopłatą z rządowego programu „Rodzina na swoim”

Gazeta Wyborcza - Dom (Nieruchomosci) - - Dom - MICHAŁ WOJTCZUK

Dziś takie mieszkanie nie może być droższe niż nieco ponad 8 tys. zł za metr kwadratowy, za tydzień załapią się także mieszkania droższe o tysiąc złotych za metr kwadratowy.

Wojewoda mazowiecki kilka dni temu wyznaczył nowy tzw. wskaźnik kosztu odtworzenia metra kwadratowego powierzchni użytkowej. Taka korekta wprowadzana jest dwa razy do roku, wmarcu i we wrześniu. Z tą biurokratyczną zmianą wiąże się zmiana limitu wysokości ceny mieszkania, na które można zaciągnąć kredyt z dopłatą z rządowego programu „ Rodzina na swoim” (przez siedem lat kredytobiorca spłaca tylko połowę odsetek). Siedmiu innych wojewodów też wprowadziło podobne korekty.

– W Gdańsku limity cenowe się nie zmienią, a w Białymstoku – spadną. Wzrosną w Lublinie, Krakowie, Katowicach, Kielcach i Olsztynie. A w Warszawie wzrost będzie kolosalny – oblicza Katarzyna Siwek z firmy Home Broker. Przytacza dane: dziś najdroższe mieszkanie, na jakie można zaciągnąć kredyt z dopłatą, może kosztować ciut ponad 8 tys. zł za metr kwadratowy. A od 1 października – aż 9 tys. 80 zł!

Średnio dla miast wojewódzkich limit zwiększył się o 3,2 proc. WWarszawie – aż o 13,3 proc. Ten wzrost powoduje gigantyczny skok liczby mieszkań wWarszawie, na które można zaciągnąć kredyt z rządowego programu. Dziś łapie się na niego tylko nieco ponad jedna trzecia mieszkań o metrażach do 75 m kw. (większe nie są objęte programem „Rodzina na swoim”) będących w ofercie na rynku pierwotnym i wtórnym. A od 1 października – prawie dwie trzecie mieszkań! Dostępność mieszkań które mogą być objęte „Rodziną na swoim”, będzie jeszcze większa, jeżeli wziąć pod uwagę tylko rynek pierwotny – w nowym limicie zmieści się aż trzy czwarte lokali oferowanych przez deweloperów.

– Dla przykładu przyjmijmy, że kredytobiorca chce kupić 50-metrowe mieszkanie wWarszawie po cenie odpowiadającej limitowi. Dziś może wydać maksymalnie 400,7 tys. zł. Od 1 października kwota ta wzrośnie do 454 tys. zł. Przy założeniu, że dysponuje 25-proc. wkładem własnym, początkowa rata wyniesie 1179 zł, a po zakończeniu dopłat wzrośnie do 2004 zł – podliczają na szybko analitycy Home Brokera.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.