Śródmieście Miasteczka Wilanów

170 mieszkań znajdzie się w inwestycji Śródmieście Wilanów na Polach Wilanowskich. Atutem tego osiedla ma być bliskość planowanej galerii handlowej

Gazeta Wyborcza - Dom (Nieruchomosci) - - Dom -

obiekt o gabarytach zbliżonych do Galerii Mokotów, nakryty szklanym dachem z wewnętrznymi zielonymi tarasami i wielosalowym kinem zlokalizowanym w osobnym, mniejszym budynku przy przedłużeniu ul. Herbu Szreniawa. W parterach tych budynków handlowych mają być zlokalizowane lokale usługowe otwarte na zewnątrz, a wpobliżu galerii mają powstać trzy place miejskie o łącznej powierzchni trzykrotnie większej od rynku Starego Miasta. Na razie przygotowania do budowy galerii są w toku, inwestorzy ostrożnie szacują, że inwestycja może się rozpocząć jesienią przyszłego roku.

Dom przy Kazachskiej to jedna z nielicznych nowych inwestycji na Polach Wilanowskich. Jeszcze trzy lata temu było to stołeczne zagłębie deweloperskie, stała tu jedna dziesiąta wszystkich dźwigów pracujących w Warszawie. Kryzys, który zmienił strukturę popytu i oczekiwania klientów co do gabarytów mieszkań, zmroził jednak koniunkturę w Wilanowie. Większość tamtejszych osiedli projektowano jako inwestycje z wyższej półki, z bardzo przestronnymi mieszkaniami, wśród których wcale nie były rzadkością dwupokojowe lokale o powierzchni dochodzącej do 80 m kw. Na takie mieszkania dziś mało kogo stać. Dlatego wnowych domach na Polach Wilanowskich wciąż czeka na klientów aż tysiąc gotowych mieszkań.

– Sprzedaż takich lokali, które często nie wpisują się w dzisiejsze preferencje klientów, wymaga zwykle obniżek cen – zauważają analitycy firmy Emmerson. Dlatego firma Polnord, która trzy lata temu zaczęła budowę inwestycji Kryształ Wilanowa bezpośrednio przy planowanym placu miejskim z cenami od 7 do 10,8 tys. zł za m kw., musiała mocno spuścić z tonu i zejść z ceną nawet poniżej 7 tys.

– Choć Wilanów ma opinie dzielnicy apartamentowej, to obecnie średnia cena zlokalizowanych tutaj mieszkań deweloperskich jest już niższa od przeciętnej dla całej Warszawy, która wynosi 8,5 tys. zł za m kw. – zauważają analitycy Emmersona. – Wynika to po części z faktu, że deweloperzy realizują tu przede wszystkim projekty o podwyższonym standardzie, a klasyczne apartamenty powstają jedynie w kilku mniejszych inwestycjach.

Mniejsze zainteresowanie tym rejonem stolicy wśród firm deweloperskich jest wynikiem ich większej ostrożności. Wysoka liczba inwestycji i zaostrzona rywalizacja oklienta sprawiły, że przedstawiciele branży zaczęli odwracać się od tej dzielnicy, sytuując nowe projekty winnych rejonach Warszawy. Było to swoiste odreagowanie wcześniejszego szybkiego wzrostu podaży. Deweloperzy wstrzymywali się z decyzjami onowych projektach na tym terenie, czekając, aż sprzedadzą się mieszkania wdo tej pory zrealizowanych obiektach.

Jednak wilanowscy inwestorzy nie tracą optymizmu.

– Mówi się dużo o nadpodaży na polskim rynku mieszkaniowym i 18 tys. mieszkań do kupienia, z czego 4-5 tys. to lokale już ukończone. Jeśli jednak przyjrzymy się strukturze tej podaży, okaże się, że te mieszkania to głównie duże lokale z segmentu podwyższonego. Segment popularny, czyli 2-3-pokojowe mieszkania o powierzchni 40-55 m kw. w tańszych dzielnicach, sprzedaje się znakomicie. Deweloperzy, którzy dostosowali swoją ofertę do preferencji i możliwości zakupowych klientów, nie mają się czego obawiać – mówił na niedawnej konferencji Forum Rynku Nieruchomości 2011 Artur Ceglarz, wiceprezes Grupy Kapitałowej „Robyg”, która wWilanowie buduje tanie mieszkania na Osiedlu Zdrowa. Także Polnord od początku pozycjonujący swoją inwestycję przy Kazachskiej jako ofertę popularną liczy na to, że osiągnie sukces. Pierwszy dom Śródmieścia Wilanów ma być gotowy w październiku 2013 r.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.