Kupić mieszkanie czy je nająć?

Większość Polaków traktuje najem jako smutną konieczność, i gdy tylko może sobie na to pozwolić, kupuje mieszkanie. Nie w każdym przypadku ma to sens!

Gazeta Wyborcza - Dom (Nieruchomosci) - - Pierwsza Strona - Marek Wielgo

Mimo to dla rządu sprawa wydaje się być prosta – własne mieszkanie jest lepsze od najmu. Świadczą o tym zachęty do ich kupowania, np. ostatnio w formie dopłat do kredytu w ramach programu „Rodzina na swoim”. Ma on obowiązywać do końca tego roku. W przyszłym ma pojawić się jednak nowy program – „Mieszkanie dla młodych”. W tym przypadku kupujący nowe mieszkania dostaliby pieniądze na starcie, czyli kredyt mógłby być dzięki temu mniejszy. Pytanie, ile osób będzie mogło skorzystać z tej formy wsparcia? Problemem jest nie tylko wysokie bezrobocie wśród młodych, ale także marne zarobki i zatrudnianie na tymczasowych umowach. Do tego dochodzi niepewność gospodarcza.

„Ga ze ta Wyborcza” i jej ser wis gos po darczy Wyborcza. biz przed mie sią cem za i ni cjowa ł y akcję „Mieszkania dla młodych”, która ma zwró cić uwa gę rzą dzą cym, że po - winni się skupić na budowaniu rynku wynajmu z prawdziwego zdarzenia. Żeby w Polsce było tak jak na Zachodzie, gdzie, jeśli ktoś nie ma pienię dzy na włas ne miesz ka nie al bo nie chce go kupować, może zamieszkać w czynszówce. U nas czynszówek jest za mało, w efekcie młodzi często najmują mieszkania w kilka osób, bo na samodzielność najzwyczajniej ich nie stać.

A co o tym sądzą sami za interesowani? Na naszym forum internetowym (http://wyborcza.biz/mieszkania) trwa gorąca dyskusja, czy opłaca się nająć mieszkanie i co zrobić, by młodzi ludzie mieli gdzie mieszkać.

Np. olo22 napisał: Wnormalnych, cywilizowanych krajach pracownik „wędruje” za pracą, zdobywa coraz

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.