Ranking kredytów hipotecznych – maj 2013

Gazeta Wyborcza - Dom (Nieruchomosci) - - Dom -

Dokończenie ze s. 1 ok. 360 zł. Niższa rata to jednak nie tylko ulga dla domowych finansów.

Dzięki niższym ratom systematycznie poprawia się dostępność kredytów.

To, czy bank przyzna nam kredyt i na jaką kwotę możemy liczyć, zależy nie od samej wysokości naszych dochodów, lecz od kwoty, jaka pozostaje nam na życie po opłaceniu wszystkich rat i ponoszonych opłat. Im niższa rata, tym większa jest nasza zdolność kredytowa. Dostępne kwoty kredytu wostatnim czasie szybko rosły wślad za spadającym oprocentowaniem. Obecnie już 407tys. zł kredytu może uzyskać wprzeciętnym banku trzyosobowa rodzina złącznym dochodem na poziomie 5tys. zł netto. Jeszcze przed ośmioma miesiącami ta rodzina mogłaby liczyć na kredyt niższy oblisko 50tys. zł.

... nie jest łatwo dostać kredyt

Trzeba jednak zaznaczyć, że choć dostępność kredytów hipotecznych wzłotych istotnie się poprawiła wostatnich miesiącach, to nadal wcale nie jest tak łatwo go uzyskać. Polityka kredytowa banków jest dość ostrożna. Bardzo dobrze to widać, porównując kwoty kredytu, jakie można uzyskać obecnie, ztymi dostępnymi np. na początku 2011 r. Choć wtedy kredyty były droższe (oprocentowanie wynosiło ok. 5,6 proc., a obecnie ok. 4,6 proc.), to można było uzyskać kredyt wyższy okilkadziesiąt tysięcy złotych.

Przyczyną tego są obowiązujące regulacje Komisji Nadzoru Finansowego (KNF), które wymuszają na bankach bardzo rygorystyczne wyliczanie dostępnej

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.