Deweloperzy wcoraz lepszej formie. Ale są wyjątki

Gazeta Wyborcza - Dom (Nieruchomosci) - - Dom - MAWI

Większość największych firm deweloperskich informuje o większej niż przed rokiem liczbie sprzedanych mieszkań. Mimo to dwóch wrocławskich deweloperów czeka na wyrok sądu, do którego wpłynęły wnioski o ich upadłość.

Wtrzech zakończonych kwartałach osiem giełdowych spółek sprzedało wsumie 5263 mieszkania, czyli o prawie jedną czwartą więcej niż w analogicznym okresie 2012 r.

Jarosław Jędrzyński z portalu Rynekpierwotny.com zauważa, że statystyki dotyczące samego trzeciego kwartału wyglądają jeszcze lepiej – od lipca do września deweloperzy znaleźli bowiem chętnych na 2094 lokale, co wo bec wy ni ku na pozio mie 1464 wtrzecim kwartale ubiegłego roku daje poprawę aż o 43 proc.

– Poprawę klimatu pierwotnego segmentu rodzimej mieszkaniówki psują jednak problemy dwóch wrocławskich deweloperów – przyznaje Jędrzyński. I wyjaśnia, że chodzi o spółkę As-Bau oraz notowanego od kilkunastu lat na giełdzie, a co gorsza – jednego z bardziej rozpoznawalnych na rynku branżowych tuzów – Ganta Development. Wobu przypadkach wsądach leżą wnioski o upadłość likwidacyjną złożone przez wierzycieli, a także o upadłość układową złożone przez same spółki.

Analityk portalu Rynekpierwotny.com ocenia, że w pierwszym przy- padku „życiowy problem” może mieć ponad setka rodzin zamieszkujących wnabytych od dewelopera nieruchomo ściach bez ak tów no ta rial nych przenoszących własność. Wskutek raczej niemożliwej do uniknięcia upadłości dewelopera zasiedlone już od dawna mieszkania mogą stać się częścią masy upadłościowej, z której zostaną realizowane zobowiązania dewelopera.

Zkolei zarząd Gant Development za pew nia, że jej ma ją tek przewyż - sza zobowiązania wobec wierzycieli o 200 mln zł, wobec czego zarówno oni, jak i nabywcy mieszkań mogą spać spokojnie.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.