Nie warto podbijać czynszu

Gazeta Wyborcza - Dom (Nieruchomosci) - - Dom - MAWI

Oferowanie mieszkań na wynajem z czynszem niższym niż wynosi średnia stawka rynkowa może się opłacać – przekonują doradcy Lion’s House.

I wyjaśniają, że z niższym czynszem lokal rzadziej stoi pusty. Jeśli przykładowe mieszkanie o wartości 250 tys. zł można wynająć za 1,5 tys. zł miesięcznie, to w skali roku może ono wygenerować przychód na poziomie 18 tys. zł. Daje to rentowność brutto na poziomie 7,2 proc. Wystarczy jednak dwumiesięczny okres bez najemcy, aby przychód spadł do 15 tys. zł, a rentowność brutto – do 6 proc. Oznacza to, że przychód i rentowność byłaby taka sama jak przy wynajęciu przez cały rok mieszkania z czynszem na poziomie 1250 zł miesięcznie. – Co więcej, w czasie gdy lokal nie jest wynajęty, opłaty za media musi ponosić właściciel, co dodatkowo obniża zyskowność – mówi Bartosz Turek zLion’s Bank.

Dane Lion’s House i Home Broker potwierdzają, że mieszkania o niższym czynszu ofertowym znajdują lokatorów dużo szybciej niż te o cenach wyższych niż średnia. I tak na przykład w ostatnich 12 miesiącach osoby, które chciały wynająć stołeczną kawalerkę za cenę wyższą (o przynajmniej 5 proc.) niż średnia, od opublikowania oferty do podpisania umowy musiały czekać aż 52 dni. Dla porównania osoba, która zaoferowała cenę niższą (o przynajmniej 5 proc.) niż średnia cena ofertowa, podpisywała umowę średnio po 27 dniach od publikacji ogłoszenia.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.