Grunt to grunt pod budowę

Krok bliżej do budowy galerii handlowej na Białołęce. Po wielu miesiącach starań inwestorowi udało się dojść do porozumienia z miastem w sprawie przejęcia działek potrzebnych do realizacji tego projektu

Gazeta Wyborcza - Dom (Nieruchomosci) - - Dom - Michał Wojtczuk

Galeria Białołęka ma powstać na pięciohektarowej działce przy ul. Światowida, nieopodal ratusza Białołęki i kilkaset metrów od ostatniego przystanku linii tramwajowej na trasie mostu Marii Curie-Skłodowskiej. Ma to być obiekt o gabarytach zbliżonych do Galerii Mokotów: zaoferuje około 64 tys. m kw. sklepów. Znajdzie się w nim także 11-salowe kino. Inwestor, firma GTC, niedawno podpisała list intencyjny z operatorem kina, firmą Cinema City, a także z koncernem LPP (właściciel takich marek odzieżowych jak m.in. Reserved, House, Cropp, Mohito oraz sieci salonów z artykułami wyposażenia wnętrz Home & You), który wGalerii Białołęka wynajmie ponad 4,7 tys. m kw.

Galeria zaprojektowana przez architektów z pracowni APA Wojciechowski i izraelskiego biura Moshe Tzur bę dzie mieć trzy na ziem ne i dwie podziemne kondygnacje. Na dwóch podziemnych piętrach znajdzie się par king na pół to ra tysią ca aut. Z obu poziomów prowadzić będą wyjścia do położonego również w pod zie miach su per mar ke tu. Na wyższych kondygnacjach znajdą się sklepy, zaś na ostatnim piętrze – kino oraz restauracje. Lokale gastronomiczne zostaną urządzone także na dachu budynku – wokół wypielęgnowa ne go ogro du, któ ry GTC za - mie rza tam za ło żyć. Po dob ne roz - wiązanie GTC zastosowało w Galerii Harfa w czeskiej Pradze.

Budowa galerii handlowej jest zgodna z planem zagospodarowania. Jednak żeby złożyć wniosek o pozwolenie na budowę, inwestor musiał najpierw odkupić od stołecznego samorządu 19 niewielkich działek tworzących pas porolniczych gruntów przecinających teren planowanej galerii. GTC zaczęło ubiegać się o te grunty już w 2011 r. Niedawno prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz wydała zarządzenia w sprawie zgody na bezprzetargową sprzedaż GTC pierwszych sześciu działek o łącznej powierzchni nieco ponad 2,7 tys. m kw. Rzecznik stołecznego ratusza Bartosz Milczarczyk wylicza, że inwestor zapłaci za nie miastu prawie 6,9 mln zł.

W opublikowanych kilka dni temu wy ni kach f i nan sowych za III kwartał 2013 r. GTC podtrzymało prognozę, że galeria handlowa na Białołę ce za cznie dzia łać przed Bo żym Narodzeniem 2015 r. Będzie to możliwe, jeżeli w pierwszych miesiącach 2014 r. firmie uda się skompletować wszystkie działki i zdobyć pozwolenie na budowę, a same prace budowlane zacząć nie później niż w pierwszym półroczu.

Galeria Białołęka

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.