Drzwi – tędy ciepło nie może uciekać

Nic nie da budowanie bardzo ciepłych ścian i montowanie w nich bardzo ciepłych okien, jeśli drzwi wejściowe w podobnym stopniu nie ochronią domu przed zimnem

Gazeta Wyborcza - Dom (Nieruchomosci) - - Dom - Karol Niespodziewański,

Jeśli chcemy budować dom energooszczędny, którego koszty utrzymania będą nieduże, powinniśmy wybierać bardzo dobre materiały, spełniające wyższe wymagania niż podają przepisy. I choć niedawno zostały one zaostrzone, to nadal jest tak, że oferta producentów znacznie wyprzedza ustalenia ustawodawców.

Norma na okna i drzwi zewnętrzne wymienia aż 23 właściwości eksploatacyjne i wymagania specjalne, jakie są oceniane przy certyfikacji tych wyrobów. Jedną z najważniejszych jest przenikalność cieplna oraz związane z nią przepuszczalność powietrza i wodoszczelność – te parametry mają bowiem bezpośrednie przełożenie na koszty eksploatacji budynku.

Uwaga! Od 1 stycznia 2014 r. wymagane jest, by współczynnik Ud drzwi wynosił nie więcej niż 1,7 W/ (m2K). To istotna zmiana, ponieważ do końca 2013 r. dopuszczalna, maksymalna wartość wynosiła aż 2,6! Wkolejnych latach przepisy będą stopniowo zaostrzane, by docelowo, w 2021 r., osiągnąć wartość 1,3 W/ (m2K).

Jeszcze kilka lat temu nie lada wyczynem było znalezienie producenta, który oferowałby drzwi zewnętrzne o Ud poniżej 1,0 (takie zalecane są do budynków energooszczędnych), albo chociaż spełniające aktualnie obowiązujące warunki. Niestety, mimo nowych przepisów, nadal jest z tym prob- lem – chociaż zaczyna być widoczna poprawa. Więksi producenci już dostosowali swoje produkty do wymagań prawnych, a niektórym udało się nawet wytworzyć modele przeznaczone do budownictwa energooszczędnego oraz pasywnego.

Klienci coraz częściej podpytują sprzedawców o parametry cieplne, ponieważ temat ten „przerabiali” już przy wyborze okien. W dalszym ciągu jednak największą popularnością cieszą się drzwi o słabszych parametrach – powyżej 1,5 W/ (m2K). Jest to spowodowane ich sporo niższą ceną – różnica między drzwiami standar- dowymi a „ciepłymi”, przeznaczonymi do budynków energooszczędnych, może wynosić od 20 do nawet 50 proc., zależnie od producenta.

Uwaga!? Aby mieć pewność, że izolacyjność termiczna wybranych przez nas drzwi odpowiada wymaganiom budownictwa energooszczędnego, zapytajmy sprzedawcę o stosowny certyfikat. Bez niego można z góry uznać, że drzwi nie spełniają podanych standardów.

Obecnie najcieplejszymi drzwiami na rynku są konstrukcje aluminiowe oraz drewniano-aluminiowe. Od wewnętrznej strony takich drzwi wy- korzystuje się drewno, od zewnątrz – aluminium, a pomiędzy nimi umieszcza się specjalną piankę termoizolacyjną, która zapewnia najbardziej efektywne ocieplenie. Dzięki zabezpieczeniu drewnianej konstrukcji drzwi od strony zewnętrznej aluminiową nakładką nie ma potrzeby stosowania większej ilości impregnatów chroniących przed czynnikami atmosferycznymi. Wyeliminowany został także naj bardziej uciąż liwy prob lem z drzwiami drewnianymi, czyli konieczność regularnego ich konserwowania.

Drzwi energooszczędne powinny być wyposażone wpotrójne elastyczne uszczelnienie – z uszczelką przylgową na całym obwodzie oraz uszczelką środkową i zewnętrzną.

Bardzo ważny jest sposób wykonania progu – jego wysokość (należy pamiętać, że wyższy próg utrudnia dostęp osobom niepełnosprawnym), liczba komór w profilach i ich ewentualne wypełnienie pianką termoizolacyjną.

Istotna jest też głębokość samego profilu drzwi. Sprawdza się zasada, że im profil drzwi jest głębszy, tym są one „ cie plej sze”. Zgod nie z nią, głębokość profilu „ciepłych” drzwi waha się od 80 mm do nawet 121 mm w porównaniu z drzwiami standardowy mi, w któ rych te war to ści są znacznie mniejsze i z reguły nie przekraczają 60-70 mm. Jak prawidłowo zamontować drzwi – we wrześniowym numerze miesięcznika „Ładny Dom”.

Izolacyjność cieplna drzwi może być lepsza niż wynikająca z przepisów – najlepiej dobrać ją do parametrów ścian i okien

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.