Wilanów: tu jest w czym wybierać

Wciągu dekady liczba mieszkańców Wilanowa podwoiła się, a na Polach Wilanowskich wyrosła quasi-dzielnica z 10 tysiącami mieszkańców. Przy tym tempie rozwoju kłopot jest z tym, żeby następni mieli dostęp do wszystkich usług, które powinno oferować miasto

Gazeta Wyborcza - Dom (Nieruchomosci) - - Dom - Michał Wojtczuk

18 sal lekcyjnych, pracownie: komputerowa, językowe, przyrodnicza, plastyczna i muzyczna, do tego hala sportowa, trawiaste boisko i tzw. klasa letnia – murek z pergolami, ławkami i stolikami do prowadzenia zajęć w czasie wiosenno-letnim. Tak wygląda projekt szkoły podstawowej przy ul. Ledóchowskiej, na budowę której dzielnica Wilanów wtym tygodniu ma zebrać oferty od wykonawców. Podstawówka ma zacząć działać od września 2016 r. Będzie pierwszą publiczną szkołą na Polach Wilanowskich. Jest tam pilnie potrzebna. Wciągu ostatniej dekady wkompleksie osiedli tzw. Miasteczka Wilanów powstały tysiące mieszkań, wktórych oficjalnie zameldowanych jest już 10 tys. osób. Większość z nich to młodzi ludzie z dziećmi (Wilanów ma najwyższy współczynnik dzietności spośród wszystkich warszawskich dzielnic; wprzeliczeniu na tysiąc mieszkańców rodzi się tu prawie dwa razy tyle dzieci, ile wynosi średnia dla całej Warszawy). To dlatego jako jedna z najbardziej priorytetowych inwestycji wdzielnicy traktowana była budowa publicznego przedszkola przy ul. Ledóchowskiej (zaczęło działać od września) i żłobka (zacznie działać wlistopadzie).

Przy czym Miasteczko Wilanów wciąż rośnie. To tu znajduje się większość z ok. 800 mieszkań oferowa- nych przez deweloperów w tej dzielnicy. Na dniach zacznie się na przykład budowa inwestycji La Clarte firmy Bouygues Immobillier Polska. Osiedle składające się z czterech czteropiętrowych budynków powstanie przy ul. Oś Królewska. Znajdzie się w nim 220 mieszkań.

– Wpierwszym etapie powstanie 118 mieszkań o metrażach od 26 do 110 m kw. Ceny lokali wahają się od 6,8 do 11,3 tys. zł za lokal wykończony, wraz z kuchnią i sprzętem AGD – informuje Aleksandra Żuralska z Bouygues Immobillier Polska. – Inwestycja będzie realizowana w dwóch etapach. Pierwszy, którego budowa rozpocznie się w tym miesiącu, jest planowany do oddania w pierwszym kwartale 2016 r.

Ja ko atut inwe stycji dewe lo per przedstawia nowoczesną architekturę autorstwa pracowni Szcześniak Denier Architekci, dobre doświetlenie mieszkań i wysoki standard wykończenia. Będzie to jedna z nielicznych na Polach Wilanowskich inwestycji zaopatrzonych wdwupoziomowy podziemny parking (większość budynków ma tylko jedną podziemną kondygnację ze względu na wysoki stan wód gruntowych). Zaletą lokalizacji jest także ul. Oś Królewska – jedna z trzech malowniczych osi widokowych Miasteczka Wilanów, podkreślonych niewielkim kanałem. Władze dzielnicy

planują przekształcenie szerokiego na ok. 30 m pasa zieleni pomiędzy jezdniami na coś w rodzaju długiego wąskiego parku. Posadzone zostaną tam drzewa i krzewy, pojawią się gabiony z barierkami, a pośrodku terenu między jezdniami powstanie długi na sto i szeroki na 16 metrów staw. W jego okolice przeniesiony zostanie pomnik króla Jana III Sobieskiego, który dziś stoi u zbiegu Klimczaka i Przyczółkowej.

Po sąsiedzku, w pobliżu miejsca, gdzie Oś Królewska przecina Aleję Rzeczpospolitej, trwa budowa dużego zespołu domów o nazwie Osiedle Królewskie. Inwestycję projektuje pracownia Girtler Atelier. Inwestorem jest tu firma Robyg, w sumie w sześciu etapach na czteroipółhektarowej działce zamierza zbudować ok. 700 mieszkań. La tem f ir ma po in for mowa ła o zdobyciu pozwoleń na budowę V i VI etapu – łącznie 210 mieszkań. Ceny mieszkań zaczynają się od ok. 6 tys. zł za m kw., pojedyncze lokale kwalifikują się do MdM – rzą dowe go pro - gra mu do płat do kre dy tów miesz - ka niowych. W tym tygod niu miej - scy dro gowcy ma ją wybrać wyko - nawcę bu dowy syste mu sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu Osi Królewskiej i al. Rzeczpospolitej. Jest niezbędna dla mieszkańców Osiedla Królewskiego, dlatego jego deweloper pokrył koszt sporządzenia dokumentacji inwestycji.

Innym planowanym osiedlem jest zespół domów firmy Hossanova, które powstaną u zbiegu Klimczaka i Kieślowskiego. To restart inwestycji rozpoczętej hen, hen w 2001 r. Na dwuhektarowej działce budowę osiedla składającego się z dziewięciu bloków zaprojektowanych przez pracownię Kuryłowicz&Associates zaczęła wtedy turecka firma Deniz Investment Company. Spółka zbankrutowała, budowa zatrzymała się na 12 lat. Inwestycja będzie się składać z dziewięciu pięciokondygnacyjnych budynków na wspólnej płycie garażowej. Znajdzie się w nich 291 mieszkań o metrażach od 35 do 170 m kw. Większość mieszkań będzie średniej wielkości – dwui trzypokojowe o metrażach do 70 m kw. Na ostatnich kondygnacjach oraz w miejscach z atrakcyjnymi widokami i dobrą ekspozycją zaplanowano duże apartamenty – cztero- i pięciopokojowe. Od zewnątrz budynki będą obłożone białą cegłą elewacyjną. Tu i ówdzie architekci zaplanowali w tej elewacji wycięcia, wktórych spomiędzy cegieł przezierać będzie zielona okładzina, podobnie jak jest to na budynku ratusza. Na szklanych elewa- cjach ogrodów zimowych od strony ul. Klimczaka nadrukowane będą białe motywy roślinne. Hossanova jest debiutantem na warszawskim rynku deweloperskim. Jej prezes Witold Zińczuk kilka tygodni temu zapowiadał start inwestycji wsierpniu, dziś mówi o „niewielkim przesunięciu czasowym” i informuje, że budowa zacznie się „przed końcem roku”. Inwestycja, której część podziemna jest gotowa od ponad dekady, ma być ukończona wiosną 2016 r. Hossanova obiecuje „średnio-wyższy” standard inwestycji, co oznacza, że należy spodziewać się cen gdzieś w przedziale 7,5-10 tys. zł za m kw.

Ta kie właś nie ce ny obowią zu ją wnajnowszym etapie inwestycji Osto- ja Wilanów przy ul. Hlonda. Inwestor, Fadesa Polnord Polska (FPP) buduje tam dwa kolejne czteropiętrowe budynki, wktórych znajdzie się 136 mieszkań. Do lokali usytuowanych na parterze przypisane będą przestronne ogrody, a do mieszkań położonych na piętrach od pierwszego do trzeciego – wygodne tarasy lub balkony. Lokale będą mieć od dwóch do pięciu pokoi i metraże od 40 do 146 m kw. Na ostatnich piętrach znajdą się apartamenty z rozległymi tarasami. Ceny mieszkań wahają się od ok. 7,8 do 8 tys. zł za m kw., a za penthouse’y trzeba zapłacić 10 tys. zł za m kw.

Jednym z atutów Miasteczka Wilanów jest to, że to jedyne tak duże osiedle powstałe na podstawie spój- nej koncepcji urbanistycznej. Innym – że nie jest to osie dle sy pial nia, bo oprócz mieszkań powsta ją tu tak że biu ra: to m. in. kom pleks Wi la nów Office Park na południe od ul. Branickiego oraz budowany olbrzymi biurowiec Royal Wilanów u zbiegu Klimczaka i Przyczółkowej (będzie w nim aż 28 tys. m kw. biur i 7 tys. m kw. sklepów). Dużo więcej sklepów ma powstać wcentrum handlowym Galeria Wilanów, którą firma GTC chce zbudować przy Przyczółkowej, obok biurowca Royal Park. Wgalerii będzie aż 60 tys. m kw. sklepów, co budzi opór mieszkańców Miasteczka Wilanów, obawiających się korków ulicznych i tego, że starcia z tą inwestycją nie przetrwa ją wygod ne, osie dlowe skle py w parterach budynków. Plusem jest to, że gdy galeria powstanie, Wilanów wzbogaci się o pierwsze w dzielnicy kino. GTC od kilku lat zbiera dokumenty niezbędne do złożenia wniosku o pozwolenie na budowę. Ostatnio ogłosił, że wystąpi o nie za kilka tygodni, co być może oznacza, że budowa rozpocznie się w przyszłym roku.

Galeria handlowa nie mogłaby dobrze funkcjonować bez poprawienia dostępności komunikacyjnej Miasteczka Wilanów. Jego mieszkańcy wnapięciu czekają na dwie inwestycje komunikacyjne: budowę linii tramwajowej wal. Rzeczpospolitej oraz kontynuację budowy południowej obwodnicy Warszawy. Ta pierwsza oczekiwana jest z nadzieją: tramwaj, który poprzez ul. Sobieskiego i Spacerową dotrze do Puławskiej, zapewni niezależny od korków dojazd do centrum. Brak jest jednak wiarygodnych deklaracji, kiedy ta inwestycja się zacznie. Tylko nieco lepiej jest z drugą inwestycją, która oprócz nadziei budzi także wiele obaw. Bo obwodnica będzie przebiegać na południe od Miasteczka Wilanów. Istniejące domy będą od niej oddalone o 80-180 metrów. Choć oczywiście ma być osłonięta ekranami akustycznymi, ludzie są niepewni, na ile jej sąsiedztwo będzie uciążliwe. Wedle ostatnich informacji drogowców inwestycja ma być gotowa w 2019 r. Mieszkańcy Pól Wilanowskich liczą, że razem z obwodnicą do użytku od- dana zostanie także pobliska ul. Branic kie go, któ ra po łą czy Wi la nów z Ursynowem.

Innym połączeniem będzie ul. Nowokabacka położona o kilka kilometrów dalej na południe. Kilka miesięcy temu władze miasta wpisały tę półtorakilometrową ulicę do wieloletniego planu inwestycyjnego, a kilka dni temu władze dzielnicy podpisały umowę z f ir ma mi Grif f in i Im mo bel o współfinansowaniu tej inwestycji. Nowokabacka jest obu deweloperom potrzebna jak tlen, bo bez niej nie mogliby zbudować swojej wspólnej inwestycji – osiedla 155 domów na 36 hektarach wPowsinie, pomiędzy ulicami Łukasza Drewny i Gąsek. Budowa ma się zacząć dopiero wprzyszłym roku, ceny nie są jeszcze znane.

Ceny już przedstawiła za to firma Budrem, która również w Powsinie, przy ul. Potułkały buduje osiedle o nazwie Dolce Villa. To zespół piętrowych wil li miej skich za pro jek towa nych przez pracownię SooN. Wkażdej są cztery apartamenty o metrażach od 86 do 190 m kw. Po dwa mieszkania będą ulokowane na parterze i po dwa – na piętrze. Każdy dom będzie wyposażony w osiem miejsc parkingowych w garażu, częściowo zagłębionym w terenie. Domy, choć niskie, wy po sa żo ne bę dą w win dy. Ce ny apartamentów wahają się od 8,2 do 8,9 tys. zł za m kw., najtańsze kosztuje ok. 720 tys., a najdroższe – ponad półtora miliona. Inwestycja ma być gotowa pod koniec 2015 r.

WWilanowie powstają także osiedla domów jednorodzinnych. Jedną z najnowszych tego typu inwestycji jest ta, którą firma Invest-Art zbuduje przy ul. Prętowej. Będzie to pięć dwupoziomowych, mocno przeszklonych do mów, za pro jek towa nych przez pracownię Grupa Plus Architekci. Domy będą położone na działkach o powierzchni 1,2 tys. m kw. Niepodpiwniczone budynki z garażem bę dą mieć 256 m kw. powierz chni użytkowej (powierzchnia całkowita: 346 m kw.). Domy w stanie deweloperskim mają być gotowe w drugim kwartale 2015 r. Każdy z nich kosztuje ok. 1,1 mln zł.

Jeszcze w tym roku mają zostać wzniowione prace na zatrzymanej dekadę temu budowie osiedla na tyłach wilanowskiego ratusza, u zbiegu Klimczaka i Kieślowskiego

Inwestycja La Clarte firmy Bouygues Immobillier Polska powstanie przy ul. Oś Królewska w Miasteczku Wilanów

Osiedle czteromieszkaniowych domów Dolce Villa firmy Budrem powstaje w Powsinie, przy ul. Potułkałły

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.