Czym się dogrzać, gdy nadejdą chłodne dni

Kiedy jest nam w domu za zimno lub chcemy szybko ogrzać łazienkę dla gości, przydadzą się przenośne grzejniki elektryczne. Można je także wykorzystać w przypadku awarii instalacji centralnego ogrzewania

Gazeta Wyborcza - Dom (Nieruchomosci) - - Dom - Beata Zielińska Dawid Rozpara

Porównując w sklepie różne urządzenia, zwróćmy uwagę nie tylko na ich cenę, ale również na parametry techniczne. Jednym z najważniejszych jest moc. Elektryczny grzejnik przenośny skutecznie ogrzeje pomieszczenie o standardowej wysokości (2,7 m), jeżeli na każdy metr kwadratowy powierzchni zapewni 100 W ciepła (np. urządzenie o mocy 2000 Wbędzie odpowiednie do ogrzania pokoju o powierzchni ok. 20 m kw.). Ważny jest także sposób regulacji mocy. Elektryczne grzejniki mają najczęściej skokową regulację – dwulub trzystopniową. Zmienia się ją za pomocą pokrętła lub przełącznika.

Z kolei ze względu na wygodę użytkowania grzejnika należy sprawdzić, jaką ma długość przewód elektryczny oraz czy urządzenie ma termostat, który umożliwi ustawienie temperatury ogrzewania i wyłączy grzejnik po jej osiągnięciu.

Rodzaje urządzeń

Zaletą elektrycznych grzejników przenośnych jest nie tylko prostota ich montażu, ale również bardzo wysoka sprawność działania. Przekształcają one w ciepło niemal 100 proc. pobranego z sieci prądu.

Konwektory. Obieg powietrza może być w nich naturalny lub wymuszony wentylatorem. Najczęściej jednym, ale bywają też urządzenia wyposażo- ne w dwa wentylatory. To drugie rozwiązanie zapewnia szybsze rozprowadzenie ciepła w pomieszczeniu. Dodatkowo, w wielu urządzeniach kratki wylotowe są tak wyprofilowane, aby za pew nić jak naj lep szą cyr ku la cję ogrzanego powietrza.

Na bocznej obudowie konwektora, oprócz termostatu i regulatora mocy, zamontowany jest też czasami zegar pozwalający na programowanie czasu działania urządzenia.

Termowentylatory (farelki). Ich standardowym wyposażeniem, oprócz spirali grzejnej z metalu, jest wentylator, który wydmuchuje nagrzane powietrze do pomieszczenia. Podczas upalnego lata farelka również się przyda – przy wyłączonej grzałce zapewni we wnętrzu ruch powietrza.

Do wyboru mamy urządzenia płaskie, pionowe oraz obrotowe o zwiększonym zasięgu działania. Prawie wszystkie mają termostat, a część również regulator mocy. Wnajdroższych modelach jest zamontowany programator, wyłączający automatycznie urządzenie po upływie określonego czasu.

Promienniki (słoneczka). Znajdujący się wnich element grzejny (ceramiczny, kwarcowy lub halogenowy) osłonięty jest kratką, gdyż już po 2-3 minutach od włączenia rozgrzewa się do bardzo wysokiej temperatury. Promienniki – wodróżnieniu od konwektorów i termowentylatorów – ogrzewają najpierw znajdujące się wzasięgu ich działania osoby i sprzęty, a dopiero potem powietrze wpomieszczeniu. Przy długotrwałym korzystaniu ze słoneczek użytkownik może odczuć dyskomfort z powodu przegrzania organizmu. Nato- miast zwolennicy tych urządzeń podkreślają ich ciche działanie.

Grzejniki olejowe. Najczęściej zbudowane są z kilku lub kilkunastu stalowych elementów, przypominających z wyglądu żeliwny kaloryfer. Niektóre modele podobne są do płytowych grzejników stalowych montowanych w instalacji centralnego ogrzewania. We wszystkich urządzeniach źródłem ciepła jest grzałka zanurzona woleju, który rozgrzewa się stosunkowo wolno, ale potem też wolno stygnie.

Ze względu na taki sposób działania polecane są do pomieszczeń, które będą użytkowane przez dłuższy czas, na przykład do warsztatu majsterkowicza.

UWA GA! Trwałość i bezawaryjne działanie wszystkich modeli grzejników przenośnych zapewniają zamontowane wnich odpowiednie zabezpieczenia. Jednak równie ważne jest właściwe użytkowanie tych urządzeń. Włazienkach można stosować wyłącznie te grzejniki, które mają dodatkowe zabezpieczenie przed zalaniem wodą (muszą mieć stopień ochrony IP co najmniej 21).

Pożytki zkozy – opiecykach wolno stojących, czyli popularnych kozach, przeczytasz wmiesięczniku „Ładny Dom”.

Elektryczne grzejniki przenośne szybko dogrzeją wybrane pomieszczenie. Moc w wielu urządzeniach można regulować, ustawiając za pomocą pokrętła lub przełącznika pełen jej zakres bądź jedynie część

Grzejnik przeznaczony nie tylko do ogrzewania pokoi, ale również łazienki, ma zabezpieczenia zapobiegające dostaniu się kropel wody do spirali grzejnej

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.