Kocie sprawki

Kot chodzi własnymi drogami i czasem bezceremonialnie obchodzi się z roślinami. Jednak są sposoby, by go powstrzymać

Gazeta Wyborcza - Dom (Nieruchomosci) - - Dom - Aldona Zakrzewska, Magnolia

Kot często niszczy domowe i balkonowe kwiaty, ostrzy pazurki na pniach palm, myli kuwetę z donicą. I podgryza rośliny, mimo że jego żołądek nie trawi zieleniny. Połknięta oczyszcza bowiem jego przewód pokarmowy z sierści (zgarnianej językiem w czasie czyszczenia futerka). Ale będzie mniej się znęcał nad kwiatami, jeśli zapewnimy mu słupek do ostrzenia pazurów i doniczkę z trawą. Natomiast gdy załatwi swoją potrzebę w donicy pełnej roślin, trzeba przesadzić je do świeżej ziemi (koci mocz ma nie tylko nieprzyjemny zapach, ale także uszkadza korzenie). Najprostszym rozwiązaniem jest nauczenie kota korzystania z kuwety. Jeśli mimo to sieje spustoszenie wdoniczkach, wysypmy powierzchnię ziemi kamykami lub sięgnijmy po preparaty odstraszające (np. Flocky Stop, Aplidal).

Kot zachowuje się w ogrodzie, jak mu każe natura: znaczy teren, zagrzebuje odchody, ściera pazury, wygrzewa się w słońcu. Rośliny, zwłaszcza niskie, narażone są więc na spalenie moczem, wykopanie i połamanie, a kora drzew – na zadrapania. Aby temu zaradzić, w rogach ogrodu, gdzie koty lubią znaczyć teren, posadźmy wysokie ro śli ny li ścia ste ( zre zygnuj my z wrzosów i miniaturowych iglaków wrażliwych na mocz). Jak najwięcej kwia tów sezo nowych uprawiaj my w donicach zamiast w gruncie. Świeże wysiewy chrońmy siatką o dużych oczkach utrudniającą kotom grzebanie, a gołą ziemię na grządkach wyłóżmy kamieniami. Pnie młodych drzewek osłaniajmy grubą siatką chroniącą przed drapaniem.

Nie ociągajmy się też z koszeniem murawy (kot woli załatwiać swe potrzeby wśród wysokich traw), a miejsca, wktórych zwierzak nasiusiał, jak najszybciej obficie polewajmy wodą, by mocz nie wypalił trawy. Ograniczmy też kotu możliwość polowania na drobne stworzenia, zamykając go na noc wdomu. Jeśli chcemy chronić ptaki, karmnik umocujmy na palu z dala od drzew i ogrodzeń, a kotu włóżmy na szyję obrożę z dzwoneczkiem.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.