Jak pielęgnować drewnianą podłogę

Jeśli chcesz, aby drewniana podłoga w twoim domu lub mieszkaniu długo ci służyła, musisz o nią zadbać. Z naszego informatora dowiesz się, że nie jest to trudne

Gazeta Wyborcza - Dom (Nieruchomosci) - - Dom - Danuta Kowalska-Molak

Przede wszystkim powinieneś dobrać odpowiedni gatunek drewna podłogowego do pomieszczenia. Wholu lub salonie zalecany jest np. dąb lub jesion, który ma drewno twarde, a więc trwa łe na za rysowa nia i wgniecenia. Z kolei w pomieszczeniach mniej „zadeptywanych”, np. wsypialni, możesz sobie pozwolić na drewno miękkie, czyli m.in. brzozowe lub sosnowe.

Uwaga! Zanim zaczniesz eksploatować podłogę, wcześniej odpowiednio ją zakonserwuj, aby na długo zabezpieczyć jej właściwości.

Konserwację należy wykonać nierozcieńczonym płynem po całkowitym utwardze niu powło ki la kie ro - wanej, czyli zazwyczaj po 8-10 dniach od zakończenia lakierowania. Ważne jest, aby świe żo la kie rowa nych podłóg nie używać już pierwszego dnia, a przez kolejnych kilka dni czyścić je bardzo de li kat nie i tyl ko na sucho.

Zabezpieczenie na początek

Musisz wiedzieć, że największym wrogiem każdej drewnianej podłogi jest piasek, który rysuje jej powierzchnię. Koniecznie połóż więc wycieraczki lub maty ochronne przed drzwiami wejściowymi ( jeśli podłogę mamy wholu lub wprzedpokoju) oraz przed drzwiami wychodzącymi na taras. Wycieraczki powinny skutecznie zbierać drobne zanieczyszczenia.

Jeśli masz wdomu zwierzęta, które wyprowadzasz na spacery, miej na uwadze, że każdy zwierzak również wniesie do pomieszczenia piasek lub błoto.

Uwaga! Zimą o wiele bardziej niebezpieczna jest sól. Niektórzy właściciele domów jednorodzinnych posypują nią powierzchnię tarasu lub schodów przed wejściem do budynku, by nie dopuścić do ich oblodzenia. Wtakiej sytuacji nie obejdzie się bez chłonnych wycie ra czek, za rów no po ze - wnętrznej stronie drzwi, jak i od środka.

To nie wszystko. Kolejnym krokiem powinno być zabezpieczenie podłogi przed wgnieceniami i zarysowaniami spowodowanymi przez meble. Wtym celu zaleca się stosowanie podkładek filcowych. Szczególnie ważne jest to w przypadku krzeseł.

Na ryn ku do stęp ne są f il ce róż - nej gru bo ści i róż ne go kształ tu. Te grubsze służą do podklejania ciężkich meb li, ta kich jak ko mo dy lub szafy.

Jeśli elementem dekoracji pokoju są rośliny wdonicach stojących na podłodze, warto pomyśleć o specjalnych podstawkach chroniących podłogę przed wylewaniem się wody z donicy oraz przed zarysowaniem. Dobrze jest od czasu do czasu przestawić rośliny winne miejsce, ponieważ podłoga może mieć tendencję do niewielkiej zmiany barwy w miejscach przykrytych donicą.

Jeśli obawiasz się porysowania podłogi wtakich miejscach jak jadalnia czy salon, w którym jadasz posiłki przy stole, pomyśl o niewielkim dywanie. Dodatkowo ozdobi on i ociepli wnętrze. Miłośnicy domowych zwierzątek powinni również pamiętać o przycięciu ostrych pazurków swoim pupilom, żeby uniknąć śladów zadrapań na parkiecie.

Codzienna pielęgnacja

Niezależnie jednak od rodzaju drewna i za sto sowa ne go la kie ru każ da podłoga drewniana wymaga regularnego czyszczenia i pielęgnacji przy użyciu odpowiednich środków chemicznych.

Uwaga! Podłogi z litego drewna mają właściwości higroskopijne, co oznacza, że wnaturalny sposób pobierają wodę zotoczenia, rozszerzając się, gdy wilgotność wpomieszczeniu wzrasta. Natomiast gdy wilgotność powietrza maleje, drewno kurczy się i oddaje wodę.

Na zachowanie się podłogi drewnianej ma wpływ nie tylko poziom wilgoci wotoczeniu, ale też sposób czyszczenia posadzki. Z tego względu zaleca się sto sowa nie lek ko zwil żo nej szmatki lub mopa zamiast mocno nawadniających szczotek, które pozostawiają na powierzchni podłogi plamy wody (skutek może być opłakany, bo z czasem mogą pojawić się wybrzuszenia lub pęknięcia). Z kolei nadmiar wilgoci w pomieszczeniu, zwłaszcza w podłożu, może prowadzić do tzw. łódkowania podłogi. Aby temu zapobiec, zmierz wilgotność podłoża jeszcze na etapie montażu podłogi, a następnie monitoruj zmiany wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Niezmiernie ważna będzie też jego sprawna wentylacja i odpowiedni przewiew.

Uwaga! Odkurzając podłogę, stosuj końcówkę z miękkiego włosia. Większość odkurzaczy ma taką końcówkę w zestawie, można ją też kupić oddzielnie w sklepie AGD.

Zanim położysz parkiet

Producenci podłóg drewnianych oceniają, że optymalna jest dla nich temperatura 18-23°C oraz wilgotność 45-75 proc. Uwzględnij to zalecenie, zanim zdecydujesz się na wybór posadzki wpomieszczeniu, wktórym wilgotność jest wyższa lub istnieje zwiększone ryzyko kontaktu z wodą. Wtakim przypadku rozważ położenie dodatkowej warstwy lakieru i zastosuj odpowiednie środki czystości do ochrony i nabłyszczania, które nie tylko pielęgnują, ale chronią i konserwują drewno.

Wpokoju dziennym i w jadalni sprawdzi się podłoga z trwałego drewna, np. dębowa. Dąb jest wytrzymałym gatunkiem, odpornym na zarysowania i wgniecenia

Przed oddaniem podłogi do korzystania należy zabezpieczyć jej powierzchnię odpowiednim do danego gatunku drewna lakierem

Podłogi drewniane czyścimy na mokro przy użyciu mopa

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.