WIEŚCI BUDOWLANE

Gazeta Wyborcza - Dom (Nieruchomosci) - - Dom -

z trzech stron. Piętro oparte jest na betonowych elementach i sześciu stalowych kolumnach. Jednak najbardziej rzucającym się woczy rozwiązaniem jest dach o charakterystycznym, schodzącym do ziemi kształcie, przypominającym stalowy kaptur. Jest on zespawany w jeden element. „Kaptur” powstał z 25 ton stali kortenowskiej (stopu o podwyższonej odporności na warunki atmosferyczne), która wystawiona na działanie powietrza i deszczu samoczynnie pokrywa się charakterystyczną powłoką ochronną, wyglądającą jak rdza.

Najmniejszy dom na drogę

Ma zaledwie 2,5x6 m i zbudowany został na płycie podłogowej przyczepy kempingowej i podobnie jak kampery jest mobilny. Na razie dom ma za sobą dziewiczą podróż ze stanu Iowa do Kalifornii, jednak jego projektant i budowniczy, Alek Lisefski, planuje prowadzić wnim częściowo osiadły tryb życia. Niewielkie pomieszczenie z antresolą zajmuje on sam, jego dziewczyna i nieduży pies. Dom jest wy posażony we wszystko, co współczesnemu człowiekowi niezbędne do życia – od pralki, przez lodówkę, kuchenkę i mikrofalówkę, po dostęp do internetu. Wszystko to wymaga oczywiście zasilania – do podłączenia domku do energii i wody wystarczy podłączenie pojedynczego kabla i węża. Gdy dom „zaparkuje” gdzieś na dłużej, Lisefski planuje roz- Jeśli ktoś wnajbliższym czasie zamierza odwiedzić angielskie Brighton, warto obejrzeć otwarty tam wczerwcu Waste House – dom, który w 85 proc. powstał zmateriałów pozyskanych zrecyklingu. Architekt Duncan Baker-Brown, we współpracy zWydziałem Sztuki Uniwersytetu Brighton, chciał udowodnić, że zrównoważone budownictwo nie musi opierać się wyłącznie na najnowocześniejszych materiałach, amogą one jedynie być uzupełnieniem dla materiałów pochodzących z recyklingu.

Budynek powstał w konstrukcji szkieletowej, wykonanej głównie ze ścinek z uratowanych sklejek. Wypełnienie, a zarazem izolację ścian wykonano między innymi ze starych kaset VHS i opakowań płyt kompaktowych, a także zużytych tapet, plastikowych maszynek do golenia oraz z 19 800 jednorazowych szczoteczek do zębów. Jako folię paroizolacyjną wykorzysta- budować instalacje o panele solarne i system zbierania wody deszczowej.

Wnętrze domu to cztery pomieszczenia precyzyjnie rozplanowane wsłonecznej przestrzeni. Największe z nich to salon z jadalnią i miejscem do pracy, no stare uliczne banery z tworzywa sztucznego.

Do budowy użyto również materia łów nowych – na le żą do nich na przykład oddychające membrany, dzięki którym ściany domu są całkowicie wodo- i wiatroszczelne. z niego przechodzi się – mijając malutką łazienkę – do kuchni. Natomiast sypialnia z podwójnym łóżkiem i garderobą znajduje się na antresoli. Dzięki sporemu oknu, mimo niepełnej wysokości, jest przyjemnym wnętrzem.

Cała konstrukcja została pokryta oddychającą membraną DuPontx Tyvek®UV Facade. Na niej zainstalowano pochodzące z odzysku płytki wykładziny dywanowej, które tworzą okładzinę fasadową

Dom został zbudowany z drewna i ocynkowanej blachy. Wnętrze wyłożone zostało panelami sosnowymi, które tworzą przytulną atmosferę

Prefabrykowany budynek, ważący 240 ton został załadowany na barkę przy użyciu portowego dźwigu i drogą wodną przewieziony na docelową lokalizację nad brzegiem jeziora Pikmeer

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.